MIT suspendovao studentsku grupu koja je protestovala protiv izraelske vojne akcije u Gazi

MIT suspendovao studentsku grupu koja je protestovala protiv izraelske vojne akcije u Gazi

Predsednik MIT-a suspendovao je studentsku grupu koja je održala demonstracije protiv izraelske vojne kampanje u Gazi, dok protesti zbog rata nastavljaju da uznemiravaju univerzitete širom zemlje.

U video izjavi od utorka, Sali Kornblut je rekla da je grupa, Koalicija protiv aparthejda ili CAA, održala demonstracije u ponedeljak uveče bez prolaska kroz proces univerzitetske dozvole koji se zahteva od svih grupa. Protest je bio protiv moguće kopnene invazije izraelske vojske na Rafah, grad na južnoj granici Gaze u koji je 1,4 miliona Palestinaca pobeglo da pobegne od borbi na drugim mestima u višemesečnom ratu.

Kao rezultat toga, grupa je u utorak dobila pismo u kojem se savetuje da će njene privilegije kao studentske grupe biti suspendovane. Neće dobiti bilo kakvu vrstu finansiranja koje studentska grupa inače dobija, niti će moći da koristi objekte MIT-a niti da održava bilo kakve demonstracije u kampusu.

„Želim da budem jasan: suspendovanje CAA nije povezano sa sadržajem njihovog govora“, rekao je Kornblut.

„U potpunosti podržavam pravo svih u našem kampusu da izraze svoje stavove. Međutim, sa dobrim razlogom imamo jasne, razumne politike vremena, mesta i načina“, rekla je ona. „Svrha ovih politika je da osiguraju da članovi zajednice MIT-a mogu da rade, uče i rade svoj posao u kampusu bez ometanja. Takođe moramo da zaštitimo zajednicu.”

CAA je u saopštenju zahtevao da budu vraćeni na posao i nazvao potez MIT-a napadom na njegovo pravo da se bori za ono što je rekao da je „oslobođenje Palestine“. Takođe je rečeno da je 13 studentskih organizatora pojedinačno zaprećeno trajnom suspenzijom sa MIT-a.

Predsednica se nije osvrnula na takve disciplinske mere protiv studentskih organizatora u svojim video porukama.

„Više od četiri meseca, administracija MIT-a je nastavila da utišava naše glasove primenom nepravednih kaznenih mera na naše akcije“, rekla je grupa o svom odgovoru na ono što je nazvala „genocidom koji je počinila izraelska okupacija u Palestini“.

„Ovi napadi na naše pravo na protest nisu samo supresivni, već razotkrivaju moralni neuspeh i očaj administracije“, dodala je grupa.

Izjavu protiv njihove suspenzije potpisali su Jevrejski glas za mir iz Bostona i više od stotinu drugih grupa širom zemlje.

Rat je počeo hamasovim napadom na Izrael 7. oktobra, u kojem su militanti ubili oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, i oteli oko 250. Ukupan broj palestinskih poginulih u Gazi sada je premašio 28.000 ljudi, prema Ministarstvu zdravlja u Gaza, a četvrtina stanovnika te teritorije gladuje.

Protesti zbog rata uzburkali su kampuse širom SAD i ponovo pokrenuli debatu o slobodi govora. Predsednici koledža i drugi lideri su se borili da artikulišu kada politički govor pređe u uznemiravanje i diskriminaciju, pri čemu su i jevrejski i arapski studenti izrazili zabrinutost da njihove škole premalo čine da ih zaštite.

Pitanje je zauzelo centralno mesto u decembru kada su predsednici Harvarda, Univerziteta Pensilvanije i MIT-a svedočili na kongresnom saslušanju o antisemitizmu u kampusu. Republikanski poslanik izjednačio je upotrebu reči „intifada“ sa pozivanjem na genocid nad jevrejskim narodom, a zatim je upitao da li takva retorika krši politiku kampusa. Predsednici su ponudili advokatske odgovore i odbili da nedvosmisleno kažu da je reč o zabranjenom govoru.

Njihovi odgovori izazvali su višenedeljne reakcije donatora i bivših studenata, što je na kraju dovelo do ostavki Liz Magil na Pennu i Klodin Gej na Harvardu.