Makron objašnjava izraelskom predsedniku primedbu o „ubijanju beba“

Makron objašnjava izraelskom predsedniku primedbu o „ubijanju beba“

Francuski predsednik Emanuel Makron je izgleda povukao svoje komentare o izraelskim udarima u kojima su ubijeni veliki broj civila u Gazi, koje je dao u intervjuu za Bi-Bi-Si u petak dok je pozivao na prekid vatre.

Ove primedbe naišle su na reakciju izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, koji je optužio Makrona da je napravio „ozbiljnu grešku, činjenično i moralno“, dok je izraelski predsednik rekao da su te primedbe „prouzrokovale mnogo bola i uznemirenja u Izraelu“.

Francuski lider je u nedelju pokrenuo telefonski razgovor sa Isakom Hercogom kako bi razjasnio svoj stav rekavši da „nije nameravao da optuži Izrael da namerno povređuje nevine civile“, navodi Hercogov ured.

Makron je takođe ponovio svoju podršku pravu Izraela na samoodbranu i svoju posvećenost obezbeđivanju oslobađanja talaca u Gazi, objašnjavajući da su njegovi komentari „dati u vezi sa humanitarnom situacijom“.

Hercog je, kako se izveštava, uverio svog francuskog kolegu da Izrael preduzima „sve moguće mere da spreči nanošenje štete neumešanim civilima“ i prebacio je krivicu za smrt civila na Hamas.

Emanuel Makron je u petak za Bi-Bi-Si rekao da „jasno osuđuje“ napad Hamasa na Izrael. Međutim, on je takođe rekao da se „de fakto – danas – bombarduju civili… te bebe, ove dame, ovi stari ljudi se bombarduju i ubijaju”, ističući da „za to nema razloga i legitimiteta”, pozivajući Izrael da se zaustavi. On je dodao da je humanitarni prekid vatre jedino rešenje za zaštitu svih civila u Gazi.

Benjamin Netanjahu je brzo reagovao, tvrdeći da Izrael „zaista čini sve kako bi minimizirao štetu civilima“ i pozvao zapadnog lidera da ne poklekne pred pritiscima onih koji pozivaju na prekid vatre u Gazi.

Izrael je započeo vojno bombardovanje gusto naseljene palestinske enklave bez presedana u znak odmazde za napad Hamasa na njegovu teritoriju u kojem je poginulo oko 1.200 njegovih građana.

Preko 11.000 palestinskih civila je ubijeno u više od četiri nedelje artiljerijskih i vazdušnih napada u Gazi, a više od 8.000 su žene i deca, saopštili su zdravstveni zvaničnici u palestinskoj enklavi koju kontroliše Hamas.

Palestinsko društvo Crvenog polumeseca (PRCS) je u nedelju saopštilo da je usred izraelskih napada bolnica Al Kuds, druga najveća medicinska ustanova u Gazi, prestala sa radom zbog nestašice goriva i nestanka struje. Ona je okrivila međunarodnu zajednicu i potpisnice Četvrte ženevske konvencije za zanemarivanje potpunog sloma zdravstvenog sistema u Gazi i rezultirajuće teške humanitarne krize.