Jordan otvoren za „sve opcije“ kako se sukob u Gazi intenzivira

Jordan otvoren za „sve opcije“ kako se sukob u Gazi intenzivira

Jordan je u ponedeljak rekao da ostavlja otvorene „sve opcije“ u svom odgovoru na, kako je rekao, neuspeh Izraela da napravi diskriminaciju između vojnih i civilnih ciljeva u svom sve intenzivnijem bombardovanju i invaziji na pojas Gaze, piše Rojters.

Premijer Bisher al Khasavneh nije precizirao koje korake će Jordan preduzeti, nekoliko dana nakon što je opozvao svog ambasadora iz Izraela u znak protesta zbog izraelske ofanzive u Gazi nakon prekograničnog napada Hamasa 7. oktobra.

Jordan je takođe prošle nedelje najavio da izraelskom ambasadoru, koji je napustio Aman ubrzo nakon napada Hamasa, neće biti dozvoljeno da se vrati, efektivno ga proglasivši personom non grata.

„Sve opcije su na stolu za Jordan u našem suočavanju sa izraelskom agresijom na Gazu i njenim posledicama“, rekao je državnim medijima Khasavneh, čija je zemlja potpisala mirovni sporazum sa Izraelom 1994. godine.

Khasavneh je rekao da izraelska opsada gusto naseljene Gaze nije bila samoodbrana kako tvrdi. „Brutalni izraelski napad ne pravi razliku između civilnih i vojnih ciljeva i proteže se na sigurna područja i ambulantna vozila“, rekao je on.

Izrael je negirao da je namerno gađao civilne objekte u gusto naseljenim oblastima, rekavši da je Hamas koristio civile kao živi štit, da je kopao tunele ispod bolnica i koristio kola hitne pomoći za prevoz svojih boraca.

Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova je u saopštenju navelo da su „odnosi zemlje sa Jordanom od strateškog značaja za obe zemlje i da žalimo zbog zapaljivih izjava jordanskog rukovodstva“.

Jordan preispituje svoje ekonomske, bezbednosne i političke veze sa Izraelom i može da zamrzne ili opozove delove svog mirovnog sporazuma ako se sukob u Gazi pogorša, kažu diplomate upoznate sa jordanskim razmišljanjem.

Rat Izraela i Hamasa ponovo je probudio dugogodišnje strahove u Jordanu, gde živi velika populacija palestinskih izbeglica i njihovih potomaka. Oni strahuju da bi Izrael mogao masovno da protera Palestince sa Zapadne obale koju su okupirali Izraelci, gde su napadi izraelskih naseljenika na palestinske stanovnike porasli od napada Hamasa 7. oktobra.

Takve brige su se povećale otkako je izraelska versko-nacionalistička vladajuća koalicija, njena najdesničarska vlada ikada, preuzela dužnost prošle godine, a neki tvrdolinijaši podržavaju opciju „Jordan je Palestina“.

Kralj Abdulah je izrazio ovu zabrinutost tokom razgovora sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom u Briselu, upozoravajući na široko rasprostranjeno nasilje na Zapadnoj obali iu istočnom Jerusalimu uglavnom naseljenom Arapima ako se ne obuzdaju napadi jevrejskih doseljenika na palestinske civile, rekli su zvaničnici.

Ministar spoljnih poslova Ajman Safadi rekao je da je svaki potez da se Palestinci prebace u Jordan, koji deli granicu sa Zapadnom obalom, „crvena linija“ koja predstavlja objavu rata.

Suočićemo se sa svakim pokušajem proterivanja Palestinaca u pokušaju Izraela da promeni geografiju i demografiju“, rekao je Safadi prošle nedelje.

Jordanska vojska je već utvrdila svoje položaje duž svojih granica, rekli su bezbednosni izvori.

Američki saveznik strahuje od prelivanja nasilja u zemlji u kojoj su propalestinski sentimenti široko rasprostranjeni, a gnev protiv Izraela doveo je do velikih skupova podrške Hamasu.

Zabrinutost Jordana zauzela je centralno mesto u razgovorima sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom od izbijanja rata u Gazi i verovatno će biti istaknuta na sastanku sa direktorom CIA Vilijamom Bernsom tokom skorašnjeg zaustavljanja u Jordanu, rekle su diplomate.