Izraelska vojska najavljuje „taktičku pauzu“ u pokušaju da poveća priliv pomoći u teško pogođenu Gazu

Izraelska vojska najavljuje „taktičku pauzu“ u pokušaju da poveća priliv pomoći u teško pogođenu Gazu

Izraelska vojska je u nedelju najavila „taktičku pauzu“ u svojoj ofanzivi na južni pojas Gaze kako bi omogućila isporuku povećanih količina humanitarne pomoći.

Vojska je saopštila da će pauza početi u oblasti Rafa u 8 časova (05:00 GMT, 1:00 istočno) i da će ostati na snazi do 19 časova. (1600 GMT, podne istočno). Rečeno je da će se pauze održavati svakog dana do daljnjeg.

Pauza ima za cilj da omogući kamionima pomoći da stignu do obližnjeg prelaza Kerem Šalom koji kontroliše Izrael, glavne ulazne tačke za dolaznu pomoć, i bezbedno putuju do autoputa Salah a-Din, glavnog puta sever-jug, kako bi isporučili zalihe drugim delove Gaze, saopštila je vojska. Rečeno je da se pauza koordinira sa UN i međunarodnim agencijama za pomoć.

Prelaz je patio od uskog grla otkako su izraelske kopnene trupe ušle u Rafu početkom maja.

Osmomesečna vojna ofanziva Izraela protiv militantne grupe Hamas gurnula je Gazu u humanitarnu krizu, pri čemu su UN izvestile o široko rasprostranjenoj gladi i stotinama hiljada ljudi na ivici gladi. Međunarodna zajednica je pozvala Izrael da učini više da ublaži krizu.

Od 6. maja do 6. juna, UN su primale u proseku 68 kamiona pomoći dnevno, prema podacima humanitarne kancelarije UN, poznate kao OCHA. To je manje sa 168 dnevno u aprilu i daleko ispod 500 kamiona dnevno za koje grupe za pomoć kažu da je potrebno.

Priliv pomoći u južnoj Gazi je opao baš kada su rasle humanitarne potrebe. Više od milion Palestinaca, od kojih su mnogi već bili raseljeni, pobeglo je iz Rafe nakon invazije, naguravši se u druge delove južne i centralne Gaze. Većina sada čami u razrušenim šatorskim kampovima, koristeći rovove kao nužnike, sa otvorenom kanalizacijom na ulicama.

COGAT, izraelsko vojno telo koje nadgleda distribuciju pomoći u Gazi, kaže da nema ograničenja za ulazak kamiona. Navodi se da je više od 8.600 kamiona svih vrsta, kako humanitarnih tako i komercijalnih, ušlo u Gazu sa svih prelaza od 2. maja do 13. juna, u proseku 201 na dan. Ali veliki deo te pomoći nagomilao se na prelazima i nije stigao do konačnog odredišta.

Portparol COGAT-a, Šimon Fridman, rekao je da su UN krive što su se njihovi tereti naslagali na strani Gaze Kerem Šaloma. On je rekao da agencije imaju „fundamentalne logističke probleme koje nisu rešile“, posebno nedostatak kamiona.

UN demantuju takve navode. U njemu se navodi da borbe između Izraela i Hamasa često čine previše opasnim za kamione UN-a unutar Gaze da putuju do Kerem Šaloma, koji je tik uz izraelsku granicu.

Takođe se navodi da je tempo isporuka usporen jer izraelska vojska mora ovlastiti vozače da putuju do lokacije, sistem koji Izrael kaže da je dizajniran za bezbednost vozača. Zbog nedostatka bezbednosti, kamione pomoći u nekim slučajevima su takođe opljačkale mase dok su se kretale putevima u Gazi.

Novi aranžman ima za cilj da smanji potrebu za koordinacijom isporuka obezbeđivanjem 11-časovnog neprekidnog prozora svakog dana za kamione da ulaze i izlaze iz prelaza.

Nije odmah bilo jasno da li će vojska obezbediti obezbeđenje za zaštitu kamiona pomoći dok se kreću autoputem.