Izrael traži od zapadnih medija da se pozabave „vezama“ Hamasa

Izrael traži od zapadnih medija da se pozabave „vezama“ Hamasa

Izraelske vlasti zatražile su u četvrtak objašnjenje od nekoliko velikih zapadnih medija, nakon što je jedna nevladina organizacija optužila šest palestinskih fotografa koji su dokumentovali napad 7. oktobra da su saučesnici Hamasa.

Šef Kancelarije za štampu izraelske vlade Nitzan Čen zatražio je od AP-a, Rojtersa, Si-En-Ena i Njujork tajmsa da se pozabave „uključenošću svojih fotografa u događaje od 7. oktobra, što prelazi svaku profesionalnu i moralnu crvenu liniju”.

Čen je citirao istraživanje proizraelske organizacije Honest Reporting, objavljeno u sredu, u kojem je identifikovano šest palestinskih fotoreportera koji su „snimili ubistva civila, zlostavljanje tela i otmicu muškaraca i žena“ nakon što je Hamas napao iz Gaze u blizini Izraelska naselja i ispostave.

Prema Honest Reportingu, prisustvo ovih fotografa pored Hamasovih militanata dok su probijali granicu „pokreće ozbiljna etička pitanja“, insinuirajući da su muškarci nekako bili uključeni u planove grupe za iznenadni napad. Ako su četiri medijske kuće imale ljude na terenu koji su „aktivno ili pasivno sarađivali sa Hamasom da bi dobili hitne slučajeve, trebalo bi ih pozvati da redefinišu granicu između novinarstva i varvarstva“, navodi Honest Reporting.

Grupa se usredsredila na Hasana Eslaiju, koji je radio kao slobodnjak za AP i CNN. Objavili su snimak Eslaje – bez ikakvih znakova da je bio novinar – kako snima zapaljeni izraelski tenk, i njegovu fotografiju sa liderom Hamasa Jahjom Sinvarom, snimljenu 2020.

Honest Reporting je takođe ukazao na još tri AP stringera – uključujući onog koji je fotografisao nemačko-izraelskog posetioca koncerta Šanija Luka u kamionetu Hamasa – kao i na dva fotoreportera Rojtersa „koji su se takođe zatekli na granici baš na vreme Hamasova infiltracija“, od kojih je jedan „fotografisao linč rulje kako brutalizira telo izraelskog vojnika koji je izvučen iz tenka“.

Izrael smatra da su fotografi učesnici napada 7. oktobra i oni će biti dodani na listu onih koje treba „eliminisati“, kaže Deni Danon, bivši izraelski ambasador u UN i član parlamenta iz vladajuće partije Likud.

Rojters je „kategorički“ negirao da je prethodno znao za napad na Hamas ili da je povezao novinare sa grupom. Agencija je saopštila da je kupila fotografije od dvojice novinara sa sjedištem u Gazi „sa kojima nije imala raniji odnos“.

CNN je odgovorio na izraelsku istragu otpuštanjem Eslaje. „Iako u ovom trenutku nismo našli razloga da sumnjamo u novinarsku tačnost posla koji je uradio za nas, odlučili smo da suspendujemo sve veze sa njim“, navodi se u izjavi američkog medija za Inet.

„Asošiejted pres nije imao saznanja o napadima 7. oktobra pre nego što su se desili“, rekla je agencija, dodajući da je Eslaja „povremeno bio honorarni saradnik za AP i druge novinske organizacije“ i da je posao agencije da pokriva najnovije vesti „ čak i kada su ti događaji užasni i izazivaju masovne žrtve.”

„Njujork tajms“ je nazvao „neistinitom i nečuvenom“ optužbu da je bilo ko u tom izdanju imao napredna saznanja o napadu na Hamas, ili da je pratio „teroriste Hamasa“, dodajući da su takve tvrdnje „nepromišljene“ i da dovode u opasnost njihove novinare u Izraelu i Gazi. .

Jusef Masud, slobodnjak iz Gaze kojeg je imenovao Honest Reporting, „nije radio za Tajms na dan napada“, ali je od tada „odradio važan posao za nas“, navodi se u saopštenju, insistirajući da „nema dokaza“ za izraelske insinuacije .

Tajms je takođe rekao da je „ozbiljno zabrinut što ih nepotkrijepljene optužbe i pretnje slobodnjacima ugrožavaju i podriva rad koji služi javnom interesu“. Slobodni fotoreporteri koji rade u područjima sukoba često „hrle u opasnost da daju iskaze svedoka iz prve ruke i da dokumentuju važne vesti“, što je „suštinska uloga slobodne štampe u vreme rata“, dodaje se u američkim novinama.