Izraelska vojska saopštila je u nedelju da je otkrila veliki šaht tunela u Gazi blizu onoga što je nekada bio prometni prelaz u Izrael, što je postavilo nova pitanja o tome kako je izraelski nadzor propustio tako upadljive pripreme Hamasa za smrtonosni napad 7. oktobra.
Ulaz u tunel je samo nekoliko stotina metara od jako utvrđenog prelaza Erez i obližnje izraelske vojne baze.
Vojska je saopštila da se proteže na više od 4 kilometra, povezuje se sa širokom mrežom tunela preko Gaze i da je dovoljno široka da kroz nju mogu proći automobili. Vojska je u nedelju saopštila da je tunel olakšao tranzit vozila, militanata i zaliha u pripremi za napad 7. oktobra.
Tog dana, militanti su iskoristili raketnu granatu da probiju deo zida blizu prelaza Erez i upali u bazu, ubivši najmanje tri vojnika i kidnapovajući neke nazad u Gazu, saopštila je vojska. To je bilo jedno od nekoliko mesta duž graničnog zida gde su militanti lako prošli pored izraelske bezbednosne odbrane, ušli na teritoriju Izraela i ubili oko 1.200 ljudi i uzeli oko 240 drugih za taoce.
Napad bez presedana pokrenuo je razorni rat koji je besneo više od 10 nedelja i odneo preko 18.000 života u Pojasu Gaze pod Hamasom, prema palestinskim zdravstvenim zvaničnicima. Izrael kaže da je uništavanje Hamasove mreže tunela glavni cilj i da se veći deo podzemne mreže nalazi ispod škola, bolnica i stambenih naselja.
Izraelski vojni, obaveštajni i politički zvaničnici našli su se pod teškim kritikama jer nisu otkrili napad unapred.
Major Nir Dinar, vojni portparol, rekao je da izraelske bezbednosne službe nisu znale za tunel pre 7. oktobra jer je izraelska granična odbrana otkrila samo tunele namenjene ulasku u Izrael.
„Koliko ja znam, ovaj tunel ne prelazi iz Gaze u Izrael i zaustavlja se na 400 metara od granice, što znači da indikatori neće pokazivati da se tunel gradi“, rekao je Dinar. On je dodao da se ulaz, kružni cementni otvor koji vodi do kavernoznog prolaza, nalazi ispod garaže, skrivajući ga od izraelskih dronova i satelitskih snimaka.
Dok je vojska bila svesna da Hamas ima široku mrežu tunela, Dinar je rekao da ne misle da će militanti moći da sprovedu svoje planove za napad velikih razmera.
„Nije iznenađenje što je to bila strategija Hamasa sve vreme“, rekao je Dinar. „Iznenađenje je da su uspeli i da je veličina ovog tunela bila zaista šokantna.
Prelaz Erez, objekat nalik tvrđavi koji je obrađivao kretanje Palestinaca u Izrael radi posla, medicinske nege i tranzita do susednog Jordana, imao je veliku simboličnu vrednost za Hamas. Masivni prelaz je bio zaštićen sigurnosnim kamerama i vojnim patrolama i susedna vojna baza. Prelaz je pretrpeo velika oštećenja 7. oktobra i nije ponovo otvoren.
Vojska je saopštila da je njena specijalna jedinica „Jahalom“, specijalizovana za ratovanje u tunelima, radila na iskopavanju tunela od kada je prvi put otkriven. Kažu da su unutra pronašli oružje.
„U ovom trenutku, ovo je najveći tunel u Gazi“, rekao je kontraadm. Daniel Hagari, glavni vojni portparol, novinarima u obilasku ulaza u tunel u petak.
Nejasno je da li je tunel korišćen 7. oktobra.
Vojska je takođe pokazala novinarima kasarne vojnika u obližnjoj bazi za koje je rekla da su ih zapalili militanti. Izgledali su kao pepeo od peći, sa pocrnelim zidovima i istopljenim krevetima. Vojska je u petak saopštila da je u Gazi pronašla tela dvojice vojnika koji su radili u bazi 7. oktobra.
Dinar, koji je u petak posetio tunel, rekao je da je dvostruko veći i tri puta širi od ostalih tunela pronađenih u Gazi. Rekao je da je opremljen ventilacijom i strujom i na nekim mestima roni 50 metara (55 jardi) ispod zemlje. Rekao je da je jasno da su milioni dolara, kao i velika količina goriva i radne snage bili potrebni za izgradnju i održavanje tunela.
Hagari je rekao da vojska planira da uništi tunel i nastavi da „lovi“ militante koji se kriju u drugima.
„Lovićemo ih čak i ako treba da se spustimo do tunela“, rekla je Hagari. „Takođe moramo to da uradimo s pažnjom na spasavanje naših talaca i shvatajući da su možda neki od njih u tunelima.“