Izrael kaže da je neidentifikovani dron pogodio grad Eilat na Crvenom moru

Izrael kaže da je neidentifikovani dron pogodio grad Eilat na Crvenom moru

Neidentifikovani dron udario je u četvrtak u civilnu zgradu u južnom izraelskom gradu Eilatu i naneo manju štetu, saopštila je izraelska vojska, a jemenski Huti pokret je saopštio da je ispalio balističke rakete na lučki grad na Crvenom moru, piše Rojters.

Pokret Huti koji je vezan za Iran pokrenuo je višestruke raketne i bespilotne napade na Izrael od 7. oktobra izbijanja borbi Izrael-Hamas. Osim pogotka dronom u četvrtak, svi su ili oboreni ili su pali.

Vojska je saopštila da se proverava identitet drona koji je udario u zgradu u Eilatu. Nije elaborirano. Nije bilo izveštaja o povređenima.

Kasnije u četvrtak, vojska je saopštila da je njen sistem protivvazdušne odbrane „Strela“ presreo raketu lansiranu na izraelsku teritoriju u blizini Crvenog mora i da je njen odbrambeni sistem „Patriot“ presreo „sumnjivu metu“ u južnoj pustinji Negev.

Huti su rekli da su lansirali seriju balističkih projektila na različite izraelske ciljeve, uključujući ono što je vojni portparol grupe opisao kao vojne ciljeve u Eilatu.

Izraelska vojska nije pripisala krivicu za lansiranje projektila ili presretnutu metu u Negevu.

Huti su deo regionalnog saveza orijentisanog prema Iranu, koji takođe uključuje libanski Hezbolah, koji je podržao Hamas u njegovom ratu sa Izraelom.

Huti vladaju delovima Jemena, uključujući glavni grad Sanu, više od hiljadu milja od Izraela.

Izrael je pojačao svoje pomorsko prisustvo u Crvenom moru kako bi bolje zaštitio svoje južne obale, dok Sjedinjene Države takođe imaju značajnu količinu pomorske moći u regionu.

Eilat je glavna komercijalna kapija Izraela kroz Crveno more.

Danijel Miler, analitičar britanske kompanije za pomorsku bezbednost Ambrei, rekao je da će udar dronom u četvrtak „biti prva potvrđena šteta u gradu Eilatu od početka neprijateljstava 7. oktobra“.

Hamas i Huti „ispalili su višestruke rakete, krstareće rakete i bespilotne letelice prema Eilatu“, dodao je Miler.

Izraelske vode smatraju se zonom visokog rizika od strane pomorskih osiguravača i svaki brod mora da plati dodatnu premiju za ratni rizik, koja se obično obnavlja svakih sedam dana.

Takve premije su skočile 10 puta poslednjih nedelja, dodajući desetine hiljada dolara svakom putovanju, kažu izvori iz industrije. A to znači veće troškove transporta.

Južnomediteranska luka Aškelon, koja je najbliža Gazi, zatvorena je poslednjih nedelja sa najmanje jednim naftnim tankerom koji je preusmeren u Eilat.

Ambrei je savetovao klijente da trgovačka plovidba i dalje može da prilazi u luku Aškelon, kao što se brodarstvo odvija u Ašdodu, ali da usvoje mere balističke zaštite. To može uključivati hardver, ali i procedure kao što je minimiziranje kretanja na palubi posade.