Izrael je negirao da je u utorak izvršio napad na bolnicu Al-Ahli Arab u Gazi, navodeći da je krivac palestinski Islamski džihad. PIJ je optužio Izrael da pokušava da pokrije njihov „masakr“, dok Hamas tvrdi da su SAD na kraju krive.
Potvrđeno je da je više od 600 ljudi ubijeno, a još 900 ranjeno u bolnici, a očekuje se da će broj mrtvih rasti tokom noći. Pored pacijenata, u bolnici su bili sklonište mnogi palestinski civili koji su tražili utočište od izraelskih vazdušnih napada.
Portparol Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) Danijel Hagari rekao je da je „izvršena neprijateljska raketna baraža prema Izraelu, koja je prošla kroz blizinu bolnice kada je pogođena”.
„Prema obaveštajnim informacijama, iz nekoliko izvora koje imamo, teroristička organizacija Islamski džihad odgovorna je za neuspelu pucnjavu koja je pogodila bolnicu“, dodao je Hagari. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu ponovo je objavio tvrdnju ID.
„Ceo svet treba da zna: varvarski teroristi u Gazi su napali bolnicu u Gazi, a ne ID. Oni koji su brutalno ubili našu decu ubijaju i sopstvenu decu“, dodao je Netanjahu kasnije.
Portparol PIJ-a je odgovorio tako što je izraelske tvrdnje nazvao „potpuno netačnim“ i optužio ID da „pokušava da pokrije užasan zločin i masakr koji su počinili nad civilima“.
Jedan palestinski lekar u Gazi opisao je napad na Al Džaziru kao „masakr“, dok je predstavnik Crvenog polumeseca na Zapadnoj obali nazvao „genocidom“ i „ratnim zločinom“.
Izrael je objavio „rat“ Gazi nakon upada militanata Hamasa 7. oktobra koji je odneo živote više od 1.300 Izraelaca. Lider Hamasa Ismail Hanije rekao je novinarima u utorak uveče da napad na bolnicu „potvrđuje brutalnost neprijatelja i stepen njegovog osećaja poraza“, nazvavši ga „novom prekretnicom“ u sukobu.
Hanije je takođe tvrdio da „SAD snose odgovornost za napad na bolnicu zbog pokrića koje daju izraelskoj agresiji“.
Egipat, Katar i Turska osudili su štrajk bolnica i okrivili Izrael, Svetska zdravstvena organizacija nije imenovala krivca, ali je zahtevala od Izraela da povuče naredbu o „evakuaciji“ iz Gaze. Rusija i UAE pozvali su na hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN povodom incidenta.
Arapsku bolnicu Al-Ahli osnovala je Engleska crkva 1882. godine, a trenutno je vodi Episkopalna eparhija Jerusalima. Takođe je poznata i kao Baptistička bolnica, jer je njome upravljala Južna baptistička crkva sa sedištem u SAD između 1954. i 1982. godine.