Humanitarna kriza u Gazi eskalira, UN upozorava na širenje gladi

Humanitarna kriza u Gazi eskalira, UN upozorava na širenje gladi

Najmanje četvrtina stanovništva Gaze, što je 576.000 ljudi, suočava se s rizikom od gladi, dok je celokupnom stanovništvu očajnički potrebna hrana, izvestili su u utorak najviši zvaničnici UN-a. Kancelarija UN za humanitarnu pomoć i Organizacija UN za hranu i poljoprivredu opisali su dramatičnu situaciju u kojoj se nalazi 2,3 miliona ljudi u Gazi, s civilnim poretkom koji je urušen, a nasilje, pljačke i puštanje hrane postali su uobičajeni.

Humanitarni koordinator UN-a Ramasingham istakao je da se postavlja realna mogućnost daljeg pogoršanja situacije. On je naglasio da je, pored četvrtine stanovništva koje je blizu gladi, jedno od šestoro dece mlađe od dve godine u severnoj Gazi suočeno s akutnom pothranjenošću i iscrpljenošću, što dovodi do ozbiljnih posledica na njihovo zdravlje i preživljavanje. Ramasingham je dodao da, ako se ništa ne preduzme, boji se da je rasprostranjena glad u Gazi skoro neizbežna, što bi moglo rezultirati brojnim žrtvama, naročito među ženama i decom.

Karl Skau, zamenik izvršnog direktora Svetskog programa za hranu (VFP), takođe je izrazio zabrinutost zbog situacije u Gazi. On je naveo da je broj dece s akutnom pothranjenošću najveći negde u svetu i naglasio da se glad može sprečiti samo ukoliko se uspostavi stabilnost i omogući bezbedna distribucija pomoći. Skau je istakao da su, uprkos naporima da se hrana dostavi, konvoji VFP-a suočeni s kašnjenjima, pucnjavom i pljačkama hrane na terenu, što dodatno komplikuje situaciju.

Mauricio Martina, zamenik generalnog direktora Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), opisao je katastrofalno stanje poljoprivrednog zemljišta i infrastrukture u Gazi. On je istakao da su brojne farme uništene, a poljoprivredna proizvodnja je svedena na minimum. Martina je upozorio da je kolaps poljoprivredne proizvodnje već počeo i da će se najverovatnije nastaviti, što će dodatno pogoršati situaciju s hranom u regionu.

Izraelski zvaničnici tvrde da su omogućili neograničenu dostavu humanitarne pomoći, ali UN upozorava da su prepreke na terenu i nedostatak osnovnih resursa poput goriva i vode onemogućili efikasnu distribuciju. UN poziva na hitan prekid vatre kako bi se omogućilo neometano pružanje pomoći civilima u Gazi i sprečilo dalje širenje gladi i patnje.