Hirurg svedočio je britanskoj jedinici za ratne zločine po povratku iz Gaze

Hirurg svedočio je britanskoj jedinici za ratne zločine po povratku iz Gaze

Britanski palestinski hirurg koji je proveo nedelje u Pojasu Gaze tokom aktuelnog rata između Izraela i Hamasa kao deo medicinskog tima Lekara bez granica rekao je da je svedočio britanskoj jedinici za istragu ratnih zločina.

Gasan Abu Sita, plastični hirurg specijalizovan za medicinu sukoba, volontirao je sa medicinskim timovima u više sukoba u Gazi, počevši kao student medicine kasnih 1980-ih tokom prvog palestinskog ustanka. Takođe je radio u drugim zonama sukoba, uključujući Irak, Siriju i Jemen.

Abu Sita je prešao iz Egipta u Gazu 9. oktobra, dva dana nakon što je počeo rat, i ostao u opkoljenoj enklavi 43 dana, radeći uglavnom u bolnicama Al-Ahli i Šifa u severnoj Gazi.

Rat je pokrenut smrtonosnim upadom Hamasa 7. oktobra u južni Izrael u kojem su militanti ubili oko 1.200 ljudi, uglavnom civila. Od tada je Izrael pokrenuo vazdušnu i kopnenu kampanju kažnjavanja u kojoj je ubijeno više od 17.700 ljudi u Gazi, uglavnom žena i dece, prema Ministarstvu zdravlja na teritoriji koju kontroliše Hamas.

Abu Sita je rekao Asošijeted presu u intervjuu tokom posete Institutu za palestinske studije u Bejrutu u subotu da je intenzitet drugih sukoba koje je iskusio i rata u Gazi poput „razlike između poplave i cunamija“. Osim zapanjujućeg broja poginulih i povređenih, rekao je on, sam zdravstveni sistem je meta i uništen u Gazi.

„Najgora stvar je u početku bila nestanak morfijuma i odgovarajućih jakih analgetika, a kasnije i anestetika, što je značilo da ćete morati da radite bolne procedure bez anestetika“, rekao je Abu Sita.

Rekao je da ga je jedinica za ratne zločine pri Metropoliten policiji, kada se vratio u Veliku Britaniju, zamolila da svedoči u mogućoj istrazi ratnih zločina, i to je i učinio.

Policija je pozvala ljude koji se vraćaju iz Izraela ili palestinskih teritorija koji su „bili svedoci ili bili žrtve terorizma, ratnih zločina ili zločina protiv čovečnosti“ da se jave.

Abu Sita je rekao da se veliki deo njegovog svedočenja odnosi na napade na zdravstvene ustanove.

Radio je u bolnici Al-Ahli u severnoj Gazi 17. oktobra kada je smrtonosna eksplozija pogodila dvorište bolnice, koje je postalo sklonište za raseljena lica, ubivši stotine ljudi. Izraelske vlasti, zajedno sa američkim i francuskim obaveštajnim agencijama, saopštile su da je eksploziju izazvala palestinska raketa koja nije ispaljena.

Hamas je tvrdio da je to bio izraelski udar. Abu Sita je rekao da su mnoge povrede koje je video više u skladu sa štetom koju je prouzrokovala izraelska raketa Hellfire za koju je rekao da se „raspada u komadiće metala koji izazivaju amputacije“.

Međunarodna grupa Hjuman rajts voč saopštila je da obrazac fragmentacije oko udarnog kratera nema obrazac tipičan za projektil Hellfire ili druge koje koristi Izrael.

Abu Sita je rekao da je dok je bio u Gazi takođe lečio pacijente koji su imali opekotine u skladu sa granatiranjem belog fosfora, koje je takođe video tokom rata 2009.

Fosforne ljuske izazivaju „hemijsku opekotinu koja… prodire u duboke strukture tela, a ne termičku opekotinu, koja počinje spolja i (pokriva) mnogo veću površinu“, rekao je on.

Grupe za ljudska prava tvrde da su izraelske snage bacile granate koje sadrže beli fosfor na gusto naseljena stambena područja u Gazi i Libanu tokom rata između Izraela i Hamasa. Izrael tvrdi da koristi zapaljive materijale samo kao dimnu zavesu, a ne da cilja civile.

Abu Sita, koji je rotirao između al-Ahlija i bolnice Šifa, napustio je Šifu kada su izraelske snage opkolile bolnicu, na kraju je upali u potrazi za onim što su opisali kao komandni centar Hamasa. Izraelski zvaničnici objavili su slike podzemnog tunela i prostorija za koje su rekli da ih je koristio Hamas, ali nisu pružili dodatne dokaze.

Abu Sita je, kao i drugi medicinski radnici u bolnici, negirao optužbe.

Rekao je da je imao potpuni pristup Šifi i da „nikada, čak ni bilo vojnog prisustva“. On je rekao da policajci čiji je zadatak da kontrolišu gužvu ispred Hitne pomoći nose samo pendreke.

Lekar je rekao da se nada da će istraga o ratnim zločinima u Velikoj Britaniji dovesti do krivičnog gonjenja, na lokalnom ili međunarodnom nivou.

Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda Karim Kan rekao je posle prošlonedeljne posete Zapadnoj obali i Izraelu da je istraga suda o mogućim zločinima militanata Hamasa i izraelskih snaga prioritet za njegovu kancelariju.