Blinken kaže da bi izraelski napad na Rafu bio „greška“ i da nije potreban za poraz Hamasa

Blinken kaže da bi izraelski napad na Rafu bio „greška“ i da nije potreban za poraz Hamasa

Američki državni sekretar Antoni Blinken izneo je u četvrtak snažno upozorenje, ističući da bi planirani veliki izraelski kopneni napad na grad Rafa u južnoj Gazi bio „greška“ i da bi mogao da bude kontraproduktivan u nastojanjima za poraz Hamas-a. Ova izjava dolazi u trenutku kada su odnosi između Sjedinjenih Država i Izraela pod sve većim pritiskom zbog neslaganja oko vođenja rata u Gazi.

Blinken je naglasio hitnost trenutnog prekida vatre i izrazio želju za nastavkom napora kako bi se osiguralo oslobađanje izraelskih talaca koje drži Hamas. Govoreći nakon okupljanja sa najvišim arapskim diplomatama u Kairu radi razgovora o prekidu vatre i postkonfliktnim planovima, Blinken je istakao potrebu za „trenutnim, kontinuiranim prekidom vatre“. Njegova izjava odražava sve veći pritisak na Izrael da izbegne eskalaciju sukoba koja bi samo dodatno pogoršala humanitarnu krizu u Gazi.

Očekuje se da će Blinken nastaviti svoju diplomatsku misiju, putujući u petak u Izrael kako bi se sastao sa premijerom Benjaminom Netanjahuom i drugim zvaničnicima. Međutim, Blinkenovi razgovori u Izraelu mogli bi biti zasenjeni sve većim neslaganjem između Netanjahua i administracije predsednika Džoa Bajdena oko vođenja rata. Netanjahu je nedavno izjavio da će nastaviti sa planovima za kopneni napad na Rafu, što je izazvalo zabrinutost u Sjedinjenim Državama i drugim zemljama koje strahuju od dodatne eskalacije sukoba.

Blinken je takođe naglasio da su napori za poraz Hamas-a važni, ali da veliki izraelski kopneni napad na grad Rafa nije neophodan za postizanje tog cilja. Prema njegovim rečima, takva ofanziva mogla bi rezultirati većim brojem civilnih žrtava i dodatno pogoršati humanitarnu situaciju u Gazi. Umesto toga, Blinken je istakao potrebu za razmenom alternativnih akcija koje bi bile efikasnije i manje štetne za civile.

U međuvremenu, broj poginulih u Gazi nastavlja da raste, dok su zvaničnici UN-a upozorili na sve veću humanitarnu krizu u regionu. Dok se svet suočava sa hitnom potrebom za prekidom vatre i rešavanjem humanitarne krize, diplomatski napori poput onih koje sprovodi Blinken postaju sve važniji kako bi se sprečila dalja eskalacija sukoba i osiguralo oslobađanje stanovnika Gaze od stradanja.