Bela kuća je od kraja oktobra znala da Izrael redovno bombarduje civilne ciljeve u Gazi, ali predsednik Džo Bajden je nastavio da javno brani ponašanje izraelske vojske, objavio je Vašington post u ponedeljak.
Dana 27. oktobra, tri nedelje nakon rata Izraela sa Hamasom, Bajdenovi najviši spoljnopolitički zvaničnici rekli su maloj grupi u Beloj kući da „Izrael redovno bombarduje zgrade bez čvrstih obaveštajnih podataka da su to legitimni vojni ciljevi“, piše list, pozivajući se na tri izvora. upoznat sa sastankom.
Zvaničnici su takođe izrazili zabrinutost da izraelski premijer Benjamin Netanjahu nije imao jasan plan za poraz palestinske militantne grupe, a jedan izvor je za Post rekao da je „od samog početka postojao osećaj da ne znamo kako će Izraelci da postupe šta su rekli da će uraditi.“
U to vreme, SAD su hitale sa vojnom pomoći Izraelu. Dve nedelje pre sastanka, Bajden je posetio jevrejsku državu i javno izjavio da „sve dok stoje Sjedinjene Države… [Izrael] neće biti sam“. Istog dana kada je održan sastanak, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je novinarima da SAD neće nametati nikakve „crvene linije“ o tome kako je Izrael vodio svoju vojnu kampanju.
Sastanak je malo promenio retoriku Bajdena ili njegovih zvaničnika. Predsednik nije kritikovao Izrael zbog ponovljenog bombardovanja izbegličkog kampa početkom novembra. Slično tome, Bela kuća je javno podržala odluku Izraela da bombarduje najveću bolnicu u Gazi kasnije tog meseca, a Kirbi je rekao novinarima da je Hamas sakrio komandni centar ispod tog objekta.
Iza kulisa, međutim, američki zvaničnici su zabrinuti da bi takvu izjavu Izraelci shvatili kao „zeleno svetlo“ za napad na bolnicu, piše Vašington post. Demokratski senator Kris van Holen rekao je za novine da postoji „neka veza“ između onoga što je Kirbi rekao i onoga što su izveštaji američkih obaveštajnih službi zapravo pokazali, ne objašnjavajući dalje.
Usred rastućeg nezadovoljstva sopstvenih glasača, Bajden je od tada postao kritičniji prema Netanjahuu. Još u januaru, američki predsednik je tvrdio da „tiho radi sa izraelskom vladom da ih natera da smanje i značajno pobegnu iz Gaze“. Međutim, „Kada su ti razgovori dali malo rezultata, američki zvaničnici su ponudili malo javnih ukora i bez očiglednih posledica“, rekli su izvori Posta.
„U svakom trenutku, Netanjahu je dao Bajdenu prst“, rekao je van Holen za Akios u januaru, izjavivši da se Bajdenova administracija „moli Netanijahu koaliciji, ali dobija šamar iznova i iznova“.
Netanjahu je u petak saopštio da je odobrio planove za napad na grad Rafah u južnoj Gazi. Rafah je trenutno dom za više od milion Palestinaca raseljenih iz drugih delova enklave, a Bajden je ranije ovog meseca rekao za MSNBC da će izraelska operacija tamo preći „crvenu liniju“.
Bajden je delimično vratio svoje komentare nekoliko trenutaka kasnije, rekavši za MSNBC da Netanjahu „ima pravo da brani Izrael“, ali da mora „obratiti više pažnje na nevine živote koji su izgubljeni“.