Američke trupe na meti u Iraku i Siriji dok traju regionalne tenzije

Američke trupe na meti u Iraku i Siriji dok traju regionalne tenzije

Američke trupe u Iraku i Siriji suočavaju se s višestrukim napadima poslednjih dana, saopštili su američki zvaničnici u četvrtak. Ovi napadi izazivaju zabrinutost u Vašingtonu zbog aktivnosti grupa koje podržava Iran, a regionalne tenzije rastu zbog sukoba između Izraela i Hamasa.

Predsednik Džo Bajden je poslao pomorsku snagu na Bliski istok u poslednje dve nedelje, uključujući dva nosača aviona, druge ratne brodove i oko 2.000 marinaca.

Napadi na američke trupe porasli su od početka sukoba između Izraela i Hamasa 7. oktobra. U sredu, dron je pogodio američke trupe u Siriji, a drugi dron je oboren. Tokom lažne uzbune na vazdušnoj bazi Al Asad u Iraku, jedan civilni izvođač je preminuo od srčanog zastoja.

Ranije ove nedelje, američke snage osujetile su više dronova usmerenih na trupe u Iraku. U četvrtak su bespilotne letelice i rakete gađale vazduhoplovnu bazu Ain al-Asad u zapadnom Iraku, gde se nalaze američke i druge međunarodne snage.

Brigadni general Patrik Rajder, portparol Pentagona, izjavio je: „Iako neću da predviđam bilo kakve potencijalne odgovore na ove napade, reći ću da ćemo preduzeti sve neophodne akcije da odbranimo američke i koalicione snage od bilo kakve pretnje. Bilo kakav odgovor, ako se dogodi, doći će u trenutku na način koji mi izaberemo.“

Izraelsko-palestinski sukob doveo je do rekordnih mobilizacija rezervista u Izraelu i intenzivnih bombardovanja Pojasa Gaze nakon napada palestinskih militanata. Ovaj sukob je do sada rezultirao gubicima od oko 1.400 ljudi, uglavnom civila, dok je više od 3.785 Palestinaca ubijeno, a 12.493 ranjeno u izraelskim napadima na Gazu.

Iako se može pretpostaviti da je povećana napetost povezana s izraelsko-palestinskim sukobom, general Rajder je izjavio da „informacije koje imamo ne pokazuju direktnu vezu sa napadima Hamasa 7. oktobra.“

Sjedinjene Države imaju 2.500 vojnika u Iraku i 900 u susednoj Siriji, a njihova misija je savetovanje i pomoć lokalnim snagama u borbi protiv Islamske države. Tenzije su već bile prisutne u Iraku zbog izraelsko-palestinskog sukoba. Veliki ajatolah Ali al-Sistani, najviši šiitski sveštenik u Iraku, osudio je Izrael i pozvao svet da se suprotstavi „užasnoj brutalnosti“ u Gazi.

Grupa Kataib Hezbolah, koja ima bliske veze s Iranom, optužila je Sjedinjene Države za podršku Izraelu u „ubijanju nedužnih ljudi“ i pozvala ih da napuste Irak. U proteklom periodu, milicije podržane od strane Irana često su raketirale američke snage u Iraku i američku ambasadu u Bagdadu, ali takvi napadi su se smanjivali tokom prethodne godine.