Evropa će dobiti novog vladara, Švajcarci eliminisali Italiju

Fudbaleri Švajcarske su se plasirali u četvrtfinale Evropskog prvenstva pobedom nad braniocem titule Italijom 2:0 u Berlinu.

Govorilo se da slaba igra Italijana u grupi ide uz njihov manir „provlačenja“ do trofeja. Švajcarci su taj mit srušili na suveren način. Novi „skalp“ Švajcaraca u osmini finala Evra, nakon eliminacije tadašnjih svetskih prvaka Francuza 2021. godine.

Tim Murata Jakina je preuzeo inicijativu i posed lopte od samog početka, kreirajući opasne napade. Da je Embolo bio koncentrisaniji, a ne ometen iznenađujuće otvorenom prilikom pod sumnjom ofsajda, Švajcarci su u 24. minutu mogli da dođu do prednosti. Svakako je njegov šut nalik Zakanjijevom protiv Hrvatske odbranio Donaruma „paradom“.

„Livadu“ u šesnaestercu Italije nastalu u 37. minutu ikoristio je Remo Frojler da se neometano ubaci iz drugog plana i matira Donarumu posle pasa Rubena Vargasa sa levog boka.

Donaruma je još jednom bio na vrhuncu zadatka u prvom minutu sudijske nadoknade, nakon što je Rider pokušao da ga iznenadi direktnim šutem iz slobodnog udarca sa pozicije odakle se uglavnom šalje centaršut.

Reklo bi se da je „drugo poluvreme, druga priča“. Nije bilo tako. Za to se pobrinuo Ruben Vargas vrlo lepim pogotkom u prvom napadu u drugom poluvremenu.

Najbliži smanjenju zaostatka, Italijani su bili u 74. minutu, kad je Skamaka sa jednog metra razdaljine pogodio stativu.

Do kraja meča, Italija nije uspela da ozbiljnije ugrozi Zomera.

Švajcarska će u četvrtfinalu igrati protiv pobednika duela Engleska-Slovačka, koji se igra u nedelju u 18.00 u Gelzenkirhenu.