EURO 2024: Holandija savladala Poljsku

Fudbaleri Holandije savladali su Poljsku rezultatom 2:1 u prvom meču grupe D Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Nakon 90 minuta tokom kojih su uglavnom bili dominantan rival i promašili veliki broj prilika, Holanđani su uspeli da posle preokreta dođu do tri boda protiv veoma dobro organizovane Poljske.

U prvih deset minuta se videlo da će Holandija biti bolji rival i da će Poljska morati da se brani i bude izuzetno efikasna u napadu ukoliko želi pozitivan rezultat.

Promašili su Holanđani dve dobre prilike i za to su odmah kažnjeni u 16. minutu kada je Buksa odlično reagovao na centaršut Zjelinskog iz kornera i doveo Poljake u vođstvo.

To je doprinelo još većem pritisku „lala“ čije su se prilike ređale kao na traci, ali gola nije bilo. Kumovao je tome i izostanak klasičnog napadača u prvoj postavi, koji bi jednu od mnogih šansi pretvorio u gol.

Ipak, sreća je u 29. minutu bila saveznik ekipe Ronalda Kumana. Gakpo je nakon jednog u nizu prodora šutirao, a lopta je zakačila jednog od poljskih defanzivaca, promenila pravac i prevarila do tada odličnog Ščesnog.

U nekoliko navrata pred kraj prvog i sredinom drugog dela Poljaci su uspevali da se oslovode pritiska i naprave nekoliko prilika, ali gola nije bilo usled dobrih reakcija Verbrugena.

Holanđani su tražili rupu u odbrani protivnika tokom čitavog drugog dela, ali je broj izglednih prilika opadao kako se meč bližio kraju.

A onda je Kuman na teren konačno poslao pravog napadača, što mu se na kraju isplatilo. Veghorst je samo tri minuta po ulasku u igru pogodio nakon ubacivanja Akea i doneo pobedu Holandiji koja je teže od očekivanog ipak uspela da se domogne tri boda.