Zalihe dolara padaju nakon što su ruske rezerve zamrznute

Zalihe dolara padaju nakon što su ruske rezerve zamrznute

Globalne ekonomije preispituju koliko je bezbedno da se oslanjaju na američki dolar u svojim deviznim fondovima, izjavila je u utorak zamenica šefa Međunarodnog monetarnog fonda Gita Gopinath.

Saopštenje dolazi nakon što su međunarodne finansijske institucije konfiskovale polovinu ruskog deviznog kapitala usred sankcija koje su uvedene Moskvi nakon pokretanja njene vojne operacije u Ukrajini.

„Verovatno ćemo videti neke zemlje kako preispituju koliko drže određene valute u svojim rezervama“, rekla je ona u intervjuu za časopis Forin Polisi.

Gopinath je rekao da MMF vidi „sve veću fragmentaciju“ u globalnim platnim sistemima kao jednu od posledica trenutnih događaja. Međutim, ona je izjavila da američki dolar, koji se tradicionalno smatra svetskom rezervnom valutom, verovatno neće doživeti „skoru propast“.

Ipak, u zavisnosti od toga koliko dugo traje kriza u Ukrajini, moglo bi doći do većih efekata, rekao je Gopinath.

Dotičući se mogućnosti neplaćanja državnog duga Rusije, visoki zvaničnik MMF-a je rekao da će njegov potencijalni uticaj na globalnu ekonomiju biti ograničen i da neće predstavljati „sistemski rizik“, jer su „brojevi koje gledamo relativno mali od globalna perspektiva.” S druge strane, za Rusiju bi neizvršenje obaveza imalo dugoročne posledice, dodao je Gopinath.

„Kada ste platili, ponovni ulazak na tržište nije lak. A to može dugo da potraje.”

Sankcije uvedene Rusiji tokom prošlog meseca su efektivno prekinule veze zemlje sa zapadnim finansijskim sistemom, zabranjujući većinu transakcija osim operacija otplate duga i kupovine nafte, barem za sada.

Merama je takođe zamrznuto oko 300 milijardi dolara koje Rusija drži u deviznim rezervama u inostranstvu. Međunarodne agencije za kreditni rejting ranije ovog meseca snizile su rejting Rusije na unapred podrazumevani, predviđajući da Moskva neće moći da ispuni svoje obaveze prema stranim kreditorima. Rusija je do sada sprečila kašnjenje, plativši 117 miliona dolara kamate na dve obveznice denominirane prošle nedelje. U medijskim izveštajima se takođe navodi da je Rusija u utorak platila još 66 miliona dolara duga u američkim dolarima.

Moskva je više puta izjavljivala da je u potpunosti sposobna da otplati svoje dugove, a mogla bi čak i da izvrši transfere u nacionalnoj valuti, rublji, ako se iscrpe druge opcije.

Međutim, prema agenciji Moodi’s Investors Services, i dalje postoji opasnost od promašenog plaćanja, jer izuzeće od sankcija za ruske dužničke operacije ističe 25. maja, dok Moskva i dalje ima plaćanja u vrednosti od 100 miliona dolara do 27. maja. Moodi’s je saopštio da nakon tog datuma , ruskim kreditorima „će biti potrebna posebna dozvola da bi nastavili da primaju otplate duga, što će dodatno umanjiti sposobnost investitora“ da dobiju svoja sredstva.

Rusija je optužila SAD i njihove saveznike da pokušavaju da proizvedu veštački defol, pošto zemlja ima novca da plati svoje dugove. Moskva kaže da su zapadne finansijske institucije te koje kasne, jer zamrzavanjem imovine zemlje propadaju u pogledu svojih obaveza.