Bankarska previranja izazvana kolapsom banke Silicijumske doline još nisu završena, a značajan broj banaka će propasti u roku od dve godine, rekao je izvršni direktor hedž fonda Man Group (EMG.L) Bloomberg konferencija u Londonu u sredu.
Upitan da li je kriza u sektoru završena, Luk Elis iz Man grupe rekao je delegatima da ne misli tako.
Haos na tržištu primorao je da hitno spase Credit Suisse od strane švajcarskog rivala UBS tokom vikenda u potezu koji je doneo malo smirenja na tržištima.
„Mislim da ćemo imati znatno više banaka koje ne postoje za 12-24 meseca“, rekao je Elis i dodao da misli da bi manje i regionalne banke u Sjedinjenim Državama i banke izazivači u Britaniji mogle biti u opasnosti.
Elis je rekao da je rast društvenih medija ubrzao koliko brzo kruži zabrinutost oko banaka. „Stvari se dešavaju mnogo bržom brzinom. Bilo da je to kriza ili su to dobre vesti“, rekao je on.
On je dodao da on lično nije bio investitor u regionalnim bankama SAD.
Mnogi hedž fondovi zaradili su novac od nestabilnosti bankarskog sektora poslednjih dana klađenjem protiv banaka.
Portparol Banke Engleske, koja nadgleda zdravlje i stabilnost britanskog finansijskog sistema, rekao je da je „bankarski sistem Velike Britanije dobro kapitalizovan i finansiran, i da je bezbedan i zdrav“.
Centralne banke širom sveta odgovorile su na previranja koordinisanim merama kako bi osigurale protok gotovine između banaka širom sveta.
„Mislim da su kreatori politike uradili dovoljno da ograde ova zaista jedinstvena pitanja“, rekla je Seema Shah, glavni globalni strateg u Principal Asset Management, delegatima u odvojenoj debati na događaju.
Alekander Chartres, investicioni direktor kompanije Asset Manager Ruffer LLP, rekao je da očekuje da će doći do recesije u Sjedinjenim Državama i da će stoga investirati u različite klase imovine.