Predstavnički dom usvojio je zakon koji će milionima ljudi obezbediti punu beneficiju socijalnog osiguranja. Predlog zakona o socijalnom osiguranju dobio je dvostranačku podršku u Domu, sa rezultatom 327-75. Sada sledi putovanje zakona u Senat, gde se usvajanje ne smatra sigurnim uprkos podršci koja je dobijena.
Zakon koji se decenijama razvijao ima za cilj ukidanje dve savezne politike koje trenutno ograničavaju isplate socijalnog osiguranja za oko 2,8 miliona ljudi. Ove politike posebno pogađaju ljude koji primaju penziju iz poslova koji nisu obuhvaćeni socijalnim osiguranjem, kao i preživele supružnike korisnika socijalnog osiguranja koji primaju druge penzije.
Nacrt zakona bi eliminisao oba ograničenja, što bi rezultiralo povećanjem isplata socijalnog osiguranja za mnoge korisnike. Međutim, ovaj korak ima značajan budžetski uticaj, dodatno opterećujući federalni deficit za 195 milijardi dolara tokom narednih 10 godina.
Ovo znači da bi fondovi socijalnog osiguranja bili dodatno opterećeni, posebno jer se već predviđalo da neće moći da obezbede punu isplatu naknada počevši od 2035. Opozicija u Domu pokušala je da blokira zakon zbog ovih finansijskih implikacija.
Pristalice zakona priznaju fiskalni uticaj, ali ističu da je pitanje pravednosti. Oni tvrde da su fondovi socijalnog osiguranja godinama podržavani oduzetim beneficijama koje su Amerikanci platili i koje njihove porodice zaslužuju. Stoga, smatraju da je vreme da se okonča ova praksa.
Predlog zakona o socijalnom osiguranju trenutno ima 63 sponzora u Senatu, što je značajan broj jer je potrebno 60 glasova za većinu zakona u Domu. Glavni sponzori u Senatu pozivaju svoje kolege da podrže zakon što pre.
Međutim, Senat ima gust raspored u preostalim nedeljama godine, sa mnogim važnim pitanjima poput vladinog finansiranja, pomoći u slučaju katastrofe i godišnjeg zakona o odbrani koji se mora usvojiti. Ovo može značiti da će zakon o socijalnom osiguranju biti izložen kašnjenju.
Ukoliko Senat usvoji zakon, on će biti poslat predsedniku Džou Bajdenu na potpis. U tom slučaju, izmene bi stupile na snagu za naknade isplaćene nakon decembra 2023. Međutim, ukoliko zakon ne prođe Senat do 3. januara, kada započinje nova sednica Kongresa, on će isteći i pristalice će morati da krenu iz početka.