Devizne rezerve Saudijske Arabije pale su prošlog meseca na najniži nivo u poslednjih 13 godina, pokazuje izveštaj koji je u nedelju objavila Saudijska centralna banka (SAMA).
Prema podacima, neto strana imovina kraljevstva je u aprilu pala na 1,538 biliona rijala (410 milijardi dolara), što je za 8,8 milijardi dolara manje u odnosu na mart. Ovo predstavlja peti uzastopni mesec pada i najduži niz opadanja od početka 2019. Rezerve su trenutno smanjene za više od 44% otkako su dostigle najviši nivo od oko 737 milijardi dolara u avgustu 2014. i na najnižem su nivou od pada na 418 milijardi dolara u aprilu 2010.
Prema analitičarima koji su razgovarali za Bloomberg, nedavni pad neto rezervi poklopio se sa smanjenjem vladinih injekcija u rezerve.
„Pad deviznih rezervi SAMA-e došao je paralelno sa padom državnih depozita u SAMA-i“, rekao je za novine Mohamed Abu Baša, šef makroekonomskih istraživanja u investicionoj banci EFG Hermes sa sedištem u Kairu.
Kao najveći svetski izvoznik nafte, Saudijska Arabija se tradicionalno oslanjala na profit koji ostvaruje prodajom sirove nafte i koristila je da značajan deo tog novca deponuje u svoj rezervni fond. Međutim, prošle godine vlada se obavezala da će „odvojiti“ državnu potrošnju od prihoda od nafte, preferirajući da ova sredstva zadrži na svom tekućem računu dok Odbor za finansije ne odluči kako da ih rasporedi. Sa rastućim cenama sirove nafte, prihodi saudijske nafte prošle godine dostigli su skoro rekordnih 326 milijardi dolara, što je pomoglo vladi da ostvari fiskalni suficit – od 27,7 milijardi dolara – po prvi put u skoro deceniju.
Vlada je takođe postavila i donji i gornji deo rezervi kao udela u ekonomskoj proizvodnji u pokušaju da zaštiti javne finansije. Prema ministru finansija Mohamedu Al-Jadaanu, zbog promjene politike, vlada sada može odlučiti da li će svoju zaradu od nafte poslati u blagajnu centralne banke, prebaciti je u državni fond ili investirati u projekte namijenjene diverzifikaciji ekonomije daleko od prodaje nafte.
Stručnjaci, međutim, napominju da su devizne rezerve važne za državu kako bi zadržala vezu rijala od 3,75 za dolar. Ipak, sa 12-mesečnim terminskim kursom valute na 3,7505 u petak, trgovci trenutno smatraju da je veza čvrsta.