Sankcije više štete SAD nego Rusiji

Sankcije više štete SAD nego Rusiji

Nova anketa je pokazala da 53 odsto Amerikanaca veruje da sankcije Moskvi više štete SAD nego Rusiji. Usred skoka cena gasa i rastućih troškova života, birači gube poverenje u vođstvo američkog predsednika Džoa Bajdena, a 43 odsto kaže da je „u redu“ što Ukrajina gubi svoj tekući sukob sa Rusijom.

Sa inflacijom na vrhuncu od 40 godina i cenama gasa blizu rekordnih, anketa Instituta za demokratiju/Ekpress.co.uk otkrila je da Bajden daje negativne rezultate u svim oblastima politike, pri čemu je spoljna politika najgora. Nekih 56% ne odobrava njegovo bavljenje stranim stvarima, u poređenju sa 40% koji odobrava. Što se tiče Ukrajine, samo 38% odobrava njegovo upravljanje, dok 52% ne odobrava.

Bajdenova administracija je pokušala da okrivi Rusiju i njenog predsednika Vladimira Putina za rastuće troškove života kod kuće, a njegovi zvaničnici su više puta spominjali „Putinovo povećanje cena“. Međutim, životni troškovi su rasli mesecima pre nego što je Rusija poslala trupe u Ukrajinu, a birači upiru prstom u Bajdena zbog njihovih ekonomskih problema.

Otprilike 50% reklo je da bi podržalo republikance na novembarskim izborima na sredini mandata, u poređenju sa 42% reklo da bi glasalo za demokrate. Pored toga što je više glasača „u redu“ nego „nije u redu“ jer je Ukrajina izgubila sukob sa Rusijom (43% prema 41%), većina Amerikanaca smatra da bi bilo bolje da Bajden napusti funkciju nego da Putin ode sa funkcije, za 53% do 44%.

Bajden je sankcionisao ruski bankarski i energetski sektor, a njegova administracija je u Ukrajinu poslala oružje u vrednosti od skoro 4 milijarde dolara, a ministar odbrane Lojd Ostin je prošlog meseca obećao da će „pomeriti nebo i zemlju“ da bi finansirao borbe Kijeva. Američki predsednik je takođe zatražio od Kongresa da odobri još jedan paket pomoći Ukrajini od 33 milijarde dolara – od čega bi 20 milijardi dolara bilo namenjeno za vojnu pomoć – i u ponedeljak je potpisao Lend-lease akt iz 2022, koji omogućava Vašingtonu da šalje neograničene količine oružja Kijevu. .

U očima Kremlja, ova poplava oružja plus aranžmani SAD i NATO-a o razmeni obaveštajnih podataka sa Kijevom znače da Zapad „u suštini ide u rat sa Rusijom preko posrednika“.

Američki birači, međutim, nisu tako ozbiljni kao Bajdenova administracija u podsticanju ovog rata. Prema poslednjoj anketi, oni smatraju Rusiju četvrtom najvećom pretnjom za SAD sa 16%, iza Severne Koreje (18%), Irana (20%) i Kine (40%).

„Amerikanci su u početku bili veoma za sankcije, [ali] nisu toliko zainteresovani za sankcije kao što su bili“, rekao je za Ekpress direktor Instituta za demokratiju Patrik Bašam. „Bajden je na početku dao ova predviđanja – rublja će biti ruševina, mi ćemo da srušimo rusku ekonomiju, ljudi će se dići, Putin će izaći, Rusi će pobeći iz Ukrajine… [ali] ništa od toga nije desilo.“

Ova razlika između očekivanja i stvarnosti učinila je ljude ciničnim, tvrdi on, upoređujući očigledan gubitak poverenja sa razočaranjem javnosti politikom korona virusa širom Zapada.

„Problem [sada] je u tome što najmanje polovina zemlje u Americi misli da su nasamarili na mnogo stvari o Covid-u, tako da su još ciničniji prema vladi i medijima nego pre dve godine“, rekao je on.