Ruska rublja je započela svoj pad u odnosu na druge valute, stvarajući izazove za Kremlj u održavanju inflacije pod kontrolom dok se sukobljava s ratom u Ukrajini. Zvanični kurs centralne banke za petak pokazao je da je rublja oslabila u odnosu na američki dolar, dostigavši vrednost manju od jednog dolara. Iako je kurs opao sa prethodnih 114 za dolar, sličan trend zabeležen je i u odnosu na kineski juan, koji je postao primarna valuta za spoljnu trgovinu Rusije nakon što su sankcije zapadnih zemalja presekla veze s zapadnim kompanijama i bankama.
Stanovnici Moskve su mirno prihvatili ovaj pad vrednosti rublje, sa nekim građanima izražavajući svoje mišljenje o situaciji. Dok se pojedinci brinu zbog troškova putovanja u inostranstvo, drugi smatraju da je situacija prihvatljiva s obzirom na unutrašnji razvoj turizma i domaće industrije.
Kremlj se suočava s izazovima u održavanju ravnoteže u ekonomiji. Povećana državna potrošnja na rat podstiče ekonomski rast, ali istovremeno izaziva inflaciju koja je naterala centralnu banku na povećanje kamatnih stopa radi suzbijanja zaduživanja i potrošnje. Ova situacija izazvala je reakcije poslovnih lidera i ekonomista koji predviđaju moguće usporavanje ekonomije usled ograničenja u pristupu kreditima.
Predsednik Rusije, Vladimir Putin, smatra da je pad rublje povezan s različitim faktorima, uključujući inflaciju, cene nafte i sezonske varijacije. Unatoč tome, Kremlj tvrdi da situacija nije alarmantna.
Inflacija i vrednost rublje i dalje su glavne brige za ruske vlasti, s obzirom na njihov uticaj na džepove građana. Prema stručnjacima za rusku ekonomiju, niža vrednost rublje mogla bi dovesti do povećanja cena uvoza, posebno automobila, kućnih aparata i elektronike proizvedene u Kini, koja je glavni trgovinski partner Rusije.
Sankcije protiv Gazprombanke, objavljene od strane američkog Ministarstva finansija, dodatno su pogoršale situaciju. Ove sankcije blokirale su kanal za rusku trgovinu naftom i gasom u Evropi, što je dodatno oslabilo rublju. Trenutno je neizvesno kako će Rusija reagovati na ove sankcije i njihov dugoročni uticaj na ekonomiju.
Iako slabija rublja može povećati prihode od izvoza nafte i gasa, centralna banka mora pažljivo balansirati inflaciju i budžet kako bi održala stabilnost kursa rublje. Stručnjaci ističu da će biti ključno pratiti reakciju izvoznika i potražnju za valutom kako bi se odredila optimalna kursna stopa.