Zemlje BRIKS-a drže 45 triliona dolara u investicionom bogatstvu

Zemlje BRIKS-a drže 45 triliona dolara u investicionom bogatstvu

Prema inauguracionom izveštaju o bogatstvu BRIKS-a, Henley & Partners, ukupno bogatstvo koje se trenutno može uložiti u državama članicama BRIKS-a iznosi 45 biliona dolara.

Grupa ekonomija u razvoju BRIKS-a, koja je ranije činila Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, doživela je veliku ekspanziju nakon što su joj se u januaru ove godine pridružile Saudijska Arabija, Iran, Etiopija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Prema izveštaju, deset zemalja trenutno ima 1,6 miliona pojedinaca sa imovinom koja se može investirati preko milion dolara, uključujući preko 4.700 sa preko 100 miliona dolara i preko 500 milijardera. Predviđeno je da će broj milionera porasti za 85% u narednih deset godina.

Blok sada čini 45% svetske populacije i 36% globalnog BDP-a, što je više od 30% udela G7.

„Uključivanje zemalja MENA [Bliskog istoka i severne Afrike] nije samo političko prestrojavanje, već priznanje njihovog rastućeg ekonomskog položaja“, rekao je Juerg Steffen, izvršni direktor Henlei & Partners, dodajući da je „region, istorijski ključan zbog svojim energetskim resursima, sada potvrđuje raznovrsniju ekonomsku ulogu.”

Stefen je dodao da rastuće prisustvo zemalja MENA u BRIKS-u otvara područje mogućnosti za globalne investitore izvan regiona, „nudeći pristup brzorastućim potrošačkim tržištima, strateško geografsko pozicioniranje i jedinstveno kulturno i poslovno okruženje“.

Izveštaj pokazuje da Kina trenutno ima najveći broj milionera u bloku sa 862.400, dok Indija ima 326.400. Predviđeno je da će dve zemlje ostvariti najveći rast milionera u narednih deset godina od 85%, odnosno 110%.

Saudijska Arabija, UAE i Etiopija takođe su zabeležile značajan rast privatnog bogatstva u protekloj deceniji, pri čemu je njihova milionerska populacija porasla za 35%, 77%, odnosno 30%.