Očekuje se da će odluka Kijeva da prekine tranzit prirodnog gasa iz Rusije ka Evropi rezultirati povećanjem cena tečnog prirodnog gasa (LNG) i intenzivirati konkurenciju između Evrope i Azije, prema izveštaju Blumberga koji se poziva na energetskog stručnjaka. Rusija je bila primorana da obustavi zvanični tranzit gasa u Evropsku uniju preko Ukrajine od 1. januara, nakon što je Kijev odbio saradnju sa Moskvom i zabranio protok ruske energije, uprkos dugotrajnim pregovorima između Gasproma, Naftogasa i Operatora sistema za prenos gasa u Ukrajini.
Generalni direktor kompanije Haitong International Securities, Skot Darling, izjavio je da će ova situacija dodatno destabilizovati tržište LNG-a. On ističe da je snabdevanje, posebno što se tiče LNG-a, ograničeno, što povećava rizik od skoka cena u narednim godinama.
Iako se prekid tranzita očekivao usled političkih nesuglasica, evropski potrošači sada moraju pronaći alternative za oko 5% njihovih potreba za gasom, što može rezultirati većim oslanjanjem na skladištenje. Nivo gasnih rezervi u skladištima je nedavno opao ispod prosečnih vrednosti za ovaj period godine.
Cene prirodnog gasa su već porasle na evropskom tržištu za više od 50% krajem prošle godine, ali taj rast još nije značajno uticao na cenu LNG-a, koji je inače skuplji. Ukrajinska tranzitna mreža je povezana sa gasovodima Moldavije, Rumunije, Poljske, Mađarske, Slovačke, Austrije i Italije.
Slovačka je među zemljama najteže pogođenim ovim prekidom, s obzirom da zavisi od ruskih isporuka gasa preko Ukrajine za gotovo 60% svojih potreba. Moldavija takođe može biti značajno pogođena ovim događajem, jer značajan deo svoje električne energije proizvodi iz elektrane koja koristi ruski gas.
Ipak, Rusija i dalje može snabdevati evropske potrošače gasom putem gasovoda Turski tok, kao i putem isporuka LNG-a. Turski tok se proteže od Rusije preko Crnog mora do Turske, a zatim do granice sa EU, uključujući Grčku. Ovaj gasovod ima dve linije, jednu za tursko tržište i drugu za centralnoevropske zemlje poput Mađarske i Srbije.