UAE: Ne postoji zamena za rusku naftu

UAE: Ne postoji zamena za rusku naftu

Država obezbeđuje kritične zalihe globalnom tržištu, kaže ministar energetike.

Svetskim energetskim tržištima je potrebna ruska nafta i nijedan proizvođač ne može da je zameni, izjavio je u ponedeljak ministar energetike Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) Suhail al-Mazruei.

Rusija proizvodi oko 10 miliona barela nafte dnevno, što je čini kritičnom članicom energetskog saveza OPEK+, objasnio je al-Mazrouei na energetskom forumu u Dubaiju.

„Ostavimo li politiku po strani, taj obim je danas potreban“, insistirao je on, dodajući da „osim ako neko nije voljan da dođe i isporuči tu količinu, ne vidimo da neko može da zameni Rusiju“.

Rusija je drugi najveći svetski izvoznik sirove nafte posle Saudijske Arabije. Nakon ruske vojne operacije u Ukrajini, neke nacije, na čelu sa SAD, obećale su da će prestati da kupuju rusku naftu i gas. Sjedinjene Države, Evropa i drugi pozivaju proizvođače nafte iz Zaliva da povećaju proizvodnju i pomognu u snižavanju cena sirove nafte, koje su u jednom trenutku skočile iznad 120 dolara po barelu.

Međunarodna agencija za energetiku saopštila je ranije ovog meseca da je odlučila da oslobodi 60 miliona barela nafte iz svojih rezervi za vanredne situacije, rekavši da su globalna tržišta nafte već zategnuta sa veoma nestabilnim cenama i komercijalnim zalihama na najnižem nivou od 2014.

Mnogi su, međutim, izrazili sumnju u to da li je moguće napustiti ruske energetske resurse.

EU se prošle nedelje povukla od uvođenja embarga na rusku sirovu i naftne derivate, uprkos pritisku SAD. Trenutni embargo na ruska fosilna goriva „iz dana u dan značio bi gurnuti našu zemlju i celu Evropu u recesiju“, rekao je nemački kancelar Olaf Šolc prošle nedelje. Evropa dobija skoro 30% svoje sirove nafte i otprilike 50% svojih naftnih derivata iz Rusije.

Smanjenje zavisnosti od prirodnog gasa – nešto čemu se EU nada da će postići u narednih nekoliko godina – takođe se može pokazati teškim. Katar – koji ima treće najveće rezerve prirodnog gasa u svetu – rekao je prošle nedelje da je praktično nemoguće zameniti ruski gas na evropskom tržištu, jer između 30 i 40 odsto ukupne količine gasa koji se isporučuje na svetsko tržište dolazi iz Rusije.