Japanski industrijski gigant Tošiba saopštio je u četvrtak da planira da otpusti do 4.000 radnih mesta u zemlji u okviru programa restrukturiranja.
Saopštenje je usledilo nakon brisanja deonica firme u septembru nakon što ih je konzorcijum preuzeo kao privatni u svetlu višestrukih kriza.
Smanjenje broja zaposlenih biće postignuto do novembra tako što će se zaposlenima starijim od 50 godina koji ispunjavaju određene kriterijume ponuditi dobrovoljno prevremeno penzionisanje.
„To je bila teška odluka za menadžment. Ali verujemo da su ove mere od suštinskog značaja za vraćanje Toshibe na putanju oporavka i rasta“, rekla je portparolka kompanije za AFP, ne želeći da bude imenovana.
Otpuštanja velikih razmera su retka u Japanu, ali je takva upotreba šema za prevremeno penzionisanje ili dobrovoljnog otpuštanja naglo porasla.
Kompanija je takođe rekla da cilja operativni profit od 380 milijardi jena (2,5 milijardi dolara) i prinos na prodaju od 10 odsto u fiskalnoj 2026. godini, preneo je Blumberg njuz.
Takođe će preseliti funkcije glavne kancelarije iz oblasti Hamamatsučo u Tokiju u Kavasaki izvan japanske prestonice u prvoj polovini fiskalne 2025.
Toshiba vuče korene iz 1875. godine i evoluirala je u ogroman konglomerat u 20. veku, sinonim za posleratni ekonomski preporod Japana.
Firma je postala poznato ime u Japanu i šire, praveći sve od ranih laptop računara, liftova i nuklearnih elektrana do mikročipova.
Međutim, poslednjih godina je kolebala iz krize u krizu, uključujući ogroman računovodstveni skandal 2015. i milijarde dolara gubitaka od američke nuklearne podružnice Vestinghaus.
Pritisak akcionara aktivista i ponuda za preuzimanje privatnog kapitala grupe CVC doveli su do neuspešnih pokušaja da se kompanija prvo podeli na tri, a zatim na dve.
Konačno, Tošibin odbor je u martu 2023. prihvatio ponudu za preuzimanje vrednu oko 14 milijardi dolara od strane konzorcijuma koji je uključivao oko 20 japanskih banaka i drugih firmi.
Njegove akcije su potom skinute sa listinga u septembru nakon više od 70 godina kojima se trgovalo na Tokijskoj berzi.
Saga je pomno praćena u poslovnim krugovima u potrazi za nagoveštajima o tome šta bi moglo da se desi sa drugim ogromnim, raznovrsnim konglomeratima u Japanu i drugde.