Svetska potražnja za tečnim prirodnim gasom će skočiti za 50% do 2040

Svetska potražnja za tečnim prirodnim gasom će skočiti za 50% do 2040

Britanska energetska grupa Šel u sredu je prognozirala da će svetska potražnja za tečnim prirodnim gasom skočiti za više od 50 odsto do 2040. godine, podstaknuta kineskim bacanjem uglja.

„Potražnja za prirodnim gasom je već dostigla vrhunac u nekim regionima, ali nastavlja da raste na globalnom nivou, a očekuje se da će potražnja za LNG-om dostići oko 625-685 miliona tona godišnje 2040. godine, prema poslednjim procenama industrije“, navodi Shell u izveštaju.

Globalna potražnja za LNG bi porasla nakon tog datuma, „podstaknuta industrijskom potražnjom u Kini i ekonomskim razvojem u Južnoj Aziji i Jugoistočnoj Aziji“, dodao je energetski glavni proizvođač.

Stiv Hil, izvršni potpredsednik za Shell Energi, rekao je da će Kina verovatno dominirati rastom potražnje LNG u tekućoj deceniji „pošto njena industrija nastoji da smanji emisije ugljenika prelaskom sa uglja na gas“.

Iako je LNG čistiji od uglja, on takođe proizvodi gasove staklene bašte koji doprinose globalnom zagrevanju.

Industrija i mnoge vlade tvrde da je LNG „gorivo za most“ između uglja i obnovljivih izvora kao što su vetar i solarna energija.

Hil je u sredu rekao da „s obzirom da kineski sektor čelika baziran na uglju proizvodi više emisija od ukupnih emisija Ujedinjenog Kraljevstva, Nemačke i Turske zajedno, gas ima ključnu ulogu u borbi protiv jednog od najvećih svetskih izvora emisije ugljenika i lokalnih zagađenje vazduha“.

Šel je saopštio da je globalna trgovina LNG-om prošle godine dostigla 404 miliona tona, u odnosu na 397 miliona tona 2022.

Uprkos malom porastu zbog ograničenih zaliha, kompanija je saopštila da je „LNG nastavio da igra vitalnu ulogu u evropskoj energetskoj bezbednosti 2023. godine, nakon pada izvoza ruskih gasovoda u Evropu“ godinu dana ranije.

Prošle godine su se cene gasa povukle sa rekordnih nivoa postavljenih nakon ruske invazije na Ukrajinu.

„Međutim, cene gasa i volatilnost su ostale znatno veće u 2023. nego u periodu 2017-2020“, dodao je Šel.