Suša primorala vlasti da dodatno smanje saobraćaj u Panamskom kanalu, ometajući globalnu trgovinu

Suša primorala vlasti da dodatno smanje saobraćaj u Panamskom kanalu, ometajući globalnu trgovinu

Ozbiljna suša koja je počela prošle godine primorala je vlasti da smanje prelaze brodova za 36 odsto u Panamskom kanalu, jednom od najvažnijih svetskih trgovinskih ruta.

Nova smanjenja koja su u sredu objavile vlasti u Panami trebalo bi da zadaju još veći ekonomski udarac nego što se ranije očekivalo.

Administratori kanala sada procenjuju da bi pad nivoa vode mogao da ih košta između 500 miliona i 700 miliona dolara 2024. godine, u poređenju sa prethodnim procenama od 200 miliona dolara.

Jedna od najtežih suša koja je ikada pogodila državu Centralne Amerike izazvala je haos na pomorskoj ruti dugoj 50 milja, uzrokujući zastoj u saobraćaju čamaca, dovodeći u sumnju pouzdanost kanala za međunarodni transport i izazivajući zabrinutost zbog njegovog uticaja na globalnu trgovinu.

Administrator Panamskog kanala Rikaurte Vaskez rekao je u sredu da će smanjiti dnevne prelaze brodova na 24, nakon što su već postepeno smanjivali prelaze prošle godine sa 38 dnevno u uobičajeno vreme.

„Od vitalnog je značaja da zemlja pošalje poruku da ćemo ovo preduzeti i pronaći rešenje za ovaj problem vode“, rekao je Vaskez.

Vaskez je dodao da je u prvom kvartalu fiskalne godine na prolazu bilo 20% manje tereta i 791 brod manje nego u istom periodu prethodne godine.

To je bilo „značajno smanjenje“ za zemlju, rekao je Vaskez. Ali zvaničnik je rekao da su „efikasnije“ upravljanje vodama i skok padavina u novembru barem omogućili da obezbede da nivo vode bude dovoljno visok da 24 broda prođu dnevno do kraja aprila, početka sledeće kišne sezone .

Vlasti kanala pripisali su sušu vremenskom fenomenu El Ninjo i klimatskim promenama i upozorili da je hitno da Panama traži nove izvore vode kako za rad kanala tako i za ljudsku potrošnju. Ista jezera koja pune kanal takođe obezbeđuju vodu za više od 50% zemlje sa više od 4 miliona stanovnika.

„Problem vode je nacionalni problem, a ne samo kanala“, rekao je Vaskez. „Moramo da se pozabavimo ovim pitanjem u celoj zemlji.“