Američko odeljenje proizvođača automobila Stellantis pristalo je da se izjasni krivim na saveznom sudu u Detroitu po optužbi za zaveru i da plati kaznu od 300 miliona dolara kako bi se rešila istraga o pokušajima kompanije da izbegne standarde emisije dizel goriva, saopštilo je u petak Ministarstvo pravde.
Kompanija, koja je formirana kada su se „Fijat Krajsler“ i „Pežo“ spojili, takođe je pristala da sarađuje sa saveznim vlastima u okviru sporazuma o priznanju krivice, navodi se u saopštenju koje su objavili tužioci.
Istraga se usredsredila na tvrdnju da je Fijat Krajsler pokušao da izbegne standarde emisije za neke od svojih kamioneta i džipova. Tužioci su rekli da je američko odeljenje, poznato i kao FCA US, godinama obmanjivalo kupce i regulatore.
„Očekujemo da sve korporacije otvoreno i pošteno rade sa regulatorima i javnošću“, rekla je u saopštenju Davn N. Ison, američki tužilac istočnog okruga Mičigena. „Nažalost, jedna od najvećih korporacija u našem okrugu nije dostigla taj standard, što je rezultiralo današnjim izjašnjavanjem o krivici.
Kompanija je, u saopštenju u petak, potvrdila da je pristala da se krivična istraga razreši priznanjem krivice i novčanom kaznom. Sudski dokumenti pokazuju da je kompanija početkom prošlog meseca pristala da prizna krivicu, ali da savezni tužioci nisu potpisali sporazum i podneli su ga sudu do petka.
Tužioci su rekli da je istraga otkrila da je kompanija dizajnirala softver u nekim od svojih starijih vozila koji im je pomogao da ispune standarde emisije tokom federalnog testiranja, ali ne i kada su ih vozili kupci. Vlasti su saopštile da je ta obmana omogućila Fijatu Krajsleru da reklamira vozila kao ekološki prihvatljiva i sa „najboljom efikasnošću goriva u klasi“.
U povezanom slučaju, tužioci su prošle godine podigli optužnicu protiv trojice zaposlenih u kompaniji zbog sličnih optužbi da su se udružili da prekrše Zakon o čistom vazduhu dovodeći regulatore i kupce u zabludu o standardima emisije dizel goriva.
Kompanija je platila stotine miliona dolara u 2019. za rešavanje tužbi koje proizilaze iz šeme. U to vreme se procenjivalo da će poravnanje i srodno opoziv vozila koštati Fiat Chrisler oko 800 miliona dolara.
Izjašnjavajući se krivim, kompanija je takođe pristala da uvede program usklađenosti i etike kako bi otkrila buduće pokušaje sličnog obmanjujućeg ponašanja. Potvrdno izjašnjavanje kompanije o krivici podleže sudskom odobrenju, a izricanje presude zakazano je za 18. jul.