Šta spajanje Nissana i Honde znači za proizvođače automobila i industriju

Šta spajanje Nissana i Honde znači za proizvođače automobila i industriju

Japanski proizvođači automobila Honda i Nissan pokušaće da spoje i stvore trećeg najvećeg proizvođača automobila na svetu po prodaji dok industrija prolazi kroz dramatične promene u prelasku sa fosilnih goriva.

Dve kompanije su saopštile da su u ponedeljak potpisale memorandum o razumevanju i da je manji član alijanse Nissan Micubiši motors takođe pristao da se pridruži pregovorima o integraciji njihovog poslovanja. Honda će u početku voditi novi menadžment, zadržavajući principe i brendove svake kompanije.

Uspon kineskih proizvođača automobila potresa industriju u trenutku kada se proizvođači bore da pređu sa vozila na fosilna goriva na električna vozila. Relativno jeftina EV iz kineskog BID-a, Great Vall-a i Nioa gutaju tržišne udjele američkih i japanskih automobilskih kompanija u Kini i drugdje.

Japanski proizvođači automobila su zaostajali za velikim rivalima u električnim vozilima i sada pokušavaju da smanje troškove i nadoknade izgubljeno vreme.

Nissan, Honda i Mitsubishi najavili su u avgustu da će dijeliti komponente za električna vozila poput baterija i zajednički istraživati softver za autonomnu vožnju kako bi se bolje prilagodili dramatičnim promjenama u automobilskoj industriji usredsređenim na elektrifikaciju. Preliminarni sporazum između Honde, drugog po veličini japanskog proizvođača automobila, i Nissana, trećeg po veličini, objavljen je u martu.

Spajanje bi moglo rezultirati ogromnom vrednošću od oko 55 milijardi dolara na osnovu tržišne kapitalizacije sva tri proizvođača automobila.

Udruživanje snaga bi pomoglo manjim japanskim proizvođačima automobila da dodaju obim da se takmiče sa liderom japanskog tržišta Toiota Motor Corp. i sa nemačkim Volksvagenom AG. Sama Toiota ima tehnološka partnerstva sa japanskim kompanijama Mazda Motor Corp. i Subaru Corp.

Nissan ima velike SUV-ove sa karoserijom na šasiju zasnovane na kamionima kao što su Armada i Infiniti KKS80 koje Honda nema, sa velikim kapacitetima za vuču i dobrim terenskim performansama, rekao je Sem Fiorani, potpredsednik AutoForecast Solutions-a.

Nissan takođe ima dugogodišnje iskustvo u proizvodnji baterija i električnih vozila, kao i gasno-električnih hibridnih pogona koji bi mogli pomoći Hondi u razvoju sopstvenih električnih vozila i sledeće generacije hibrida, rekao je on.

„Nissan ima neke segmente proizvoda u kojima Honda trenutno ne igra“, rekao je Sem Abuelsamid, analitičar automobilske industrije u Detroitu.

Iako se Nissanov električni Leaf i Ariia nisu dobro prodavali u SAD, oni su solidna vozila, rekao je Fiorani. „Nisu odmarali na lovorikama, već su razvijali ovu tehnologiju“, rekao je on. „Dolaze novi proizvodi koji bi mogli da obezbede dobru platformu za Hondu za sledeću generaciju.

Nissan je prošlog meseca saopštio da ukida 9.000 radnih mesta, ili oko 6% svoje globalne radne snage, i smanjuje globalni proizvodni kapacitet za 20% nakon što je prijavio kvartalni gubitak od 9,3 milijarde jena (61 milion dolara).

Ranije ovog meseca rekonstruisala je svoje rukovodstvo, a njen izvršni direktor Makoto Učida je smanjio plate za 50% kako bi preuzeo odgovornost za finansijske probleme, rekavši da Nissan treba da postane efikasniji i bolje reaguje na ukuse tržišta, rastuće troškove i druge globalne promene.

Fitch Ratings je nedavno smanjio kreditne izglede Nissana na „negativne“, navodeći kao razlog pogoršanje profitabilnosti, dijelom zbog smanjenja cijena na tržištu Sjeverne Amerike. Ali napominje da ima snažnu finansijsku strukturu i solidne gotovinske rezerve koje su iznosile 1,44 triliona jena (9,4 milijarde dolara).

Nisanova cena akcija je pala do te mere da se smatra nešto kao jeftino. U izveštaju japanskog finansijskog magazina Diamond navodi se da su pregovori sa Hondom postali hitni nakon što je tajvanski proizvođač iPhonea Hon Hai Precision Industri Co., poznatiji kao Fokconn, počeo da istražuje moguću akviziciju Nissana kao deo svog guranja u sektor električnih vozila.

Kompanija se godinama borila nakon skandala koji je počeo hapšenjem njenog bivšeg predsednika Karlosa Gosna krajem 2018. pod optužbom za prevaru i zloupotrebu imovine kompanije, navode koje on poriče. Na kraju je pušten uz kauciju i pobegao u Liban.

Honda je izvestila da je njen profit pao za skoro 20% u prvoj polovini fiskalne godine april-mart u odnosu na godinu ranije, pošto je prodaja u Kini pala.

Tojota je 2023. proizvela 11,5 miliona vozila, dok je Honda izbacila 4 miliona, a Nissan 3,4 miliona. Mitsubishi Motors je zaradio nešto više od milion. Čak i nakon spajanja, Toiota bi ostala vodeći japanski proizvođač automobila.

Svi svetski proizvođači automobila suočeni su sa potencijalnim šokovima ako novoizabrani predsednik Donald Tramp sledi pretnje podizanjem ili uvođenjem carina na uvoz stranih proizvoda, čak i od saveznika poput Japana i susednih zemalja poput Kanade i Meksika. Nissan je među najvećim automobilskim kompanijama koje su prilagodile svoje lance snabdevanja tako da uključuju vozila sastavljena u Meksiku.

U međuvremenu, analitičari kažu da se u ovoj industriji dešava „promena pristupačnosti“, koju predvode ljudi koji smatraju da ne mogu da priušte da plate skoro 50.000 dolara za novo vozilo. U Americi, vitalnom tržištu za kompanije poput Nissana, Honde i Tojote, to primorava proizvođače automobila da razmotre niže cene, što će dodatno uticati na profit industrije.