S&P 500, Nasdaq padaju, dok Dow završava dan šarenoliko

S&P 500, Nasdaq padaju, dok Dow završava dan šarenoliko

S&P 500 i Nasdaq su u četvrtak zabeležili gubitke, pošto su se investitori borili sa jasnim ekonomskim podacima o mešovitim prihodima preduzeća.

Dow sa ponderisanim cenama je napredovao, držan na visini od strane industrijalaca, dok je slabljenje tehnoloških giganata i kompanija povezanih sa njima oborili vrednost S&P 500 i Nasdaq u svetlu loših kvartalnih rezultata i loših smernica.

„To je veoma razdvojeno tržište, priča o dva grada“, rekao je Tim Ghriskei, viši portfelj strateg Ingalls & Snider u Njujorku.

„Postoji veliki pritisak na velike i istaknute firme, imena sa uobičajeno velikim rastom“, dodao je Griski. „Sa druge strane, vidite mnogo snage u drugim sektorima, posebno u potrošačkim proizvodima, energetici, finansijama, industriji i komunalnim uslugama.“

Fjučersi na S&P 500 su pali za 0,5% i na Nasdaq/u za 0,6%, pokazujući da trgovci očekuju da će Volstrit otvoriti sa još nižom vrednošću u petak.

Proizvođač teške opreme Caterpillar Inc prijavio je kvartalni profit bolji od očekivanog, zbog čega su njegove akcije skočile za 7,7% i pružile najviše snage za napredak Dow-a.

Očitavanje BDP-a u trećem kvartalu koje pokazuje da se američka ekonomija vratila na rast u periodu jul-septembar, zajedno sa stabilnom kvartalnom baznom inflacijom, pomogla je da se smanji zarada.

Investitori nastavljaju da skeniraju ekonomski horizont u potrazi za dokazima da talas agresivnih povećanja kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi, započet u martu, počinje da daje željeni efekat hlađenjem privrede.

Dok je povećanje stope od 75 baznih poena na kraju sastanka o politici od 1. do 2. novembra gotovo zagarantovano, verovatnoća manjeg povećanja od 50 baznih poena u decembru bila je 55%, prema CME-ovom FedVatch alatu.

„Najvažnija tema je zaista Fed. Fed će kontrolisati pravac ovog tržišta u narednim mesecima“, dodao je Griski.

Obim na američkim berzama iznosio je 11,36 milijardi akcija, u poređenju sa prosekom od 11,59 milijardi u poslednjih 20 trgovačkih dana.