PARIZ, 31. oktobra – Šef industrije Evropske unije rekao je u ponedeljak da evropske vlade i kompanije moraju da shvate da je Kina rival EU i da ne bi trebalo da budu naivne kad god odobre kineska ulaganja, prenosi Rojters.
Čini se da su komentari evropskog komesara Tijerija Bretona delimično usmereni na Nemačku, čiji će kancelar Olaf Šolc posetiti Peking u petak.
Tokom proteklih nekoliko godina, EU je donela niz odbrambenih mera osmišljenih da bolje kontroliše ulaganja stranih igrača u državnom vlasništvu, uključujući i Kinu, kako bi se osiguralo da rivalske sile ne ostvare veću političku moć nad blokom.
Ali mnoge diplomate su zbunjene nedavnom odlukom Nemačke da odobri prodaju udela u luci u Hamburgu, najvećoj u zemlji, kineskoj kompaniji.
U intervjuu za Rojters, Breton je rekao da mu je „draža“ odluka da se proda samo 25 odsto terminala kineskoj kompaniji Cosco nego prvobitni predlog, koji bi Kini prodao više od trećine i dao joj manjinu koja blokira.
„Moramo biti izuzetno oprezni“, rekao je on.
Breton je rekao da je EU, pošto je EU označila Kinu kao „sistemskog rivala“ 2019. godine, usvojila niz mera koje može da koristi da blokira ulaganja u kritičnu infrastrukturu.
„Na državama članicama je da ih iskoriste i promene svoje ponašanje“, rekao je Breton.
Šolcova poseta Pekingu biće prva poseta jednog lidera EU od početka pandemije COVID-19.
Suočio se sa kritikama uoči putovanja jer je dozvolio Cosku da investira u Hamburg, uprkos snažnom odbijanju njegovih partnera iz vladajuće koalicije usred zabrinutosti zbog kineskog uticaja na kritičnu infrastrukturu.
Izvori iz francuske i nemačke vlade rekli su Rojtersu da je francuski predsednik Emanuel Makron predložio Šolcu da zajedno odu u Peking kako bi Pekingu poslali signal jedinstva EU i suprotstavili ono što vide kao pokušaje Kine da igraju jednu zemlju nad drugom.
Međutim, nemačka kancelarka je odbila Makronovu ponudu, rekli su izvori.
Upitan o Šolcovom putovanju, Breton je rekao da bi zemlje EU trebalo da usvoje jedinstveniji pristup.
„Veoma je važno da se ponašanje država članica prema Kini… promeni na način koji je više koordinisan nego individualno vođen, kao što Kina očigledno želi da budemo“, rekao je on.
Odbrambeniji pristup EU prema Kini bio je rezultat stava Pekinga tokom pandemije COVID-19 u kojoj su kineske vlasti iskoristile oslanjanje zemalja na Kinu za opremu kao što su maske za lice kako bi stekle diplomatsku polugu, rekao je on.
„Ne možemo sve to zaboraviti“, rekao je Breton. „Era naivnosti je završena. Evropsko tržište je otvoreno, sa uslovima.“
On je takođe upozorio evropske kompanije koje su u iskušenju da povećaju svoje investicije u Kini da su to učinile na sopstvenu odgovornost u zemlji koja postaje sve „autokratskija“.
Nemački BASF (BASFn.DE) saopštio je da će „trajno” smanjiti veličinu svojih evropskih lokacija zbog trostrukog tereta sporog rasta, visokih troškova energije i prekomerne regulacije, kao i planiranog širenja u Kini.
„Postoje neizvesnosti za kompanije koje se klade“, rekao je Breton. „Postoji veoma važna prednost što se nalazite u Evropi, uz vladavinu zakona, zaštitu kompanije i vidljivost“, rekao je on.