Saudi Aramco potpisuje ugovor sa kineskim partnerima

Saudi Aramco potpisuje ugovor sa kineskim partnerima

Saudi Aramco potpisao je u nedelju sporazum sa kineskim partnerima o rafineriji nafte i petrohemijskom projektu na severoistoku Kine koji bi trebalo da počne 2026. godine kako bi se zadovoljila rastuća potražnja zemlje za gorivom i hemikalijama, prenosi Rojters.

Projekat u gradu Panđinu u provinciji Liaoning biće druga velika rafinersko-petrohemijska investicija kompanije Aramco u Kini i pratiće najvećeg svetskog izvoznika nafte koji je prijavio rekordnu dobit od 161 milijardu dolara u 2022.

Zajedničko preduzeće Huajin Aramco Petrochemical Compani će izgraditi i upravljati kompleksom u kojem će biti smeštena rafinerija nafte od 300.000 barela dnevno (bpd) i kreker sa godišnjim proizvodnim kapacitetom od 1,65 miliona tona etilena i 2 miliona tona paraksilena, država- u vlasništvu kompanije Aramco, navodi se u saopštenju.

Očekuje se da će projekat koštati 83,7 milijardi juana (12,2 milijarde dolara), rekao je partner Panjin Ksicheng Industrial Group u izjavi za WeChat u nedelju.

Izgradnja kompleksa će početi u drugom kvartalu nakon što projekat dobije potrebna administrativna odobrenja, rekao je Aramco. Očekuje se da će fabrika biti u potpunosti operativna do 2026, dodaje se.

Aramco će snabdevati do 210.000 bpd sirove nafte kao sirovinu za fabriku.

Državna grupa NORINCO, kineski proizvođač vojne opreme, poseduje 51% HAPCO-a, dok Aramco i Panjin Ksincheng drže udele od 30% i 19%, respektivno.

Odvojeno, Aramco je u nedelju potpisao memorandum o razumevanju sa južnom kineskom provincijom Guangdong o istraživanju saradnje u sektorima uključujući energetiku, finansije, istraživanje i inovacije, navodi se u objavi na veb stranici pokrajinske vlade.

Guangdong, najveća kineska provincijska ekonomija, privukao je globalne firme kao što su Ekkon Mobil i BASF, od kojih svaka gradi petrohemijske komplekse velikih razmera za proizvodnju hemikalija visoke vrednosti.

Pre pandemije, Aramco je potpisao još dva inicijalna sporazuma za ulaganja u rafinerije i petrohemiju u Kini.

Među njima je i jedan sa vladom provincije Džeđijang da investira 9% u Zhejiang Petrochemical Corp, koja upravlja najvećom kineskom rafinerijom koja može da preradi 800.000 barela nafte dnevno.

Drugi je sa Shandong Energi koji uključuje potencijalni sporazum o nabavci sirove nafte i ugovor o otkupu hemijskih proizvoda, kao i istraživanje saradnje na integrisanom rafinerijskom i petrohemijskom kompleksu u Kini.

Ranije u martu, Saudi Aramco je takođe pokrenuo projekat vredan 7 milijardi dolara za proizvodnju petrohemikalija iz sirove nafte u rafinerskom kompleksu svoje južnokorejske podružnice S-Oil Corp u lučkom gradu Ulsan.