Ruski prihodi od energije dostižu nivo pre sukoba u Ukrajini

Ruski prihodi od energije dostižu nivo pre sukoba u Ukrajini

Prihodi od ruskog izvoza nafte i gasa doprineli su državnom budžetu oko 100 milijardi dolara (devet triliona rubalja) ove godine, blizu nivoa prihoda zabeleženih 2021. godine, pre sukoba u Ukrajini, otkrio je zamenik premijera Aleksandar Novak.

Visoki vladin zvaničnik rekao je u sredu TV Rossiia 24 da više od polovine ukupnih prihoda Rusije od izvoza potiče iz energetskog sektora, ističući da je prodaja nafte i gasa obezbedila stabilan prihod u budžet zemlje.

Energetski sektor Rusije je doprineo „oko 27 odsto bruto domaćem proizvodu (BDP)“, rekao je Novak, koji je precizirao da prihodi od nafte i gasa čine „skoro 57 odsto ukupnog izvoznog prihoda cele naše zemlje“.

On je takođe rekao da je polovina ruskog izvoza energije ove godine otišla u Kinu, dok je udeo Indije porastao na 40 odsto za dve godine. U međuvremenu, udeo Evrope u ruskom izvozu sirove nafte pao je za 90 odsto u poslednje dve godine, sa 40-45 odsto u 2021. na oko 4-5 odsto ove godine, dodao je Novak.

Ruske energetske kompanije bile su prinuđene da preusmere snabdevanje u Aziju nakon što je izvoz u EU opao usled sankcija povezanih sa Ukrajinom i sabotaže gasovoda Severni tok.

Zemlje G7 i EU prošle godine su uvele ograničenje cene ruske morske nafte. Kaznena mera zabranjuje zapadnim kompanijama da pružaju osiguranje i druge usluge za isporuke ruske sirove nafte osim ako se teret ne kupi po ceni od 60 dolara po barelu ili ispod. Slična ograničenja uvedena su u februaru i za izvoz ruskih naftnih derivata. Te mere su imale za cilj da značajno smanje profit Moskve od energije.

Tvrdeći da su ograničenja cena nezakonita, Rusija je odlučila da zaustavi isporuku energije zemljama koje su se pridružile toj meri.