U okviru planova za postepeno ukidanje brodova na dizel motor i smanjenje emisije ugljenika, zvaničnici Kalifornije su u petak predstavili prvi svetski komercijalni putnički trajekt na vodonik, MV Sea Change. Katamaran od 21 metar će prevoziti do 75 putnika duž obale između pristaništa 41 i trajektnog terminala u centru San Franciska, počevši od 19. jula. Usluga će biti besplatna šest meseci tokom pilot programa.
„Implikacije za ovo su ogromne, jer ovo nije njegova poslednja stanica,“ rekao je Jim Vunderman, predsednik Uprave za hitne slučajeve vode zaliva San Franciska. „Ako ovo možemo uspešno da operišemo, biće više ovih plovila u našoj floti i u flotama drugih ljudi u Sjedinjenim Državama i širom sveta.“
Sea Change može preći oko 300 nautičkih milja i raditi 16 sati pre nego što bude potrebno dopunjavanje goriva. Gorivne ćelije proizvode električnu energiju kombinovanjem kiseonika i vodonika u elektrohemijskoj reakciji, pri čemu je nusproizvod voda.
Zvaničnici smatraju da bi ova tehnologija mogla značajno pomoći u čišćenju brodarske industrije, koja proizvodi gotovo 3% ukupne svetske emisije gasova staklene bašte. Frank Volak, predsednik i izvršni direktor Udruženja za energiju goriva i vodonik, istakao je značaj trajekta u smanjenju emisije gasova staklene bašte iz plovila.
Pristalice se takođe nadaju da bi vodonične gorivne ćelije mogle na kraju napajati i kontejnerske brodove. Međunarodna pomorska organizacija želi da prepolovi svoje ispuštanje gasova staklene bašte do sredine veka. Bajdenova administracija se okreće vodoniku kao izvoru energije, nudeći 8 milijardi dolara kako bi privukla nacionalne industrije i inženjere da shvate kako da proizvode i isporučuju čisti vodonik.
Ipak, grupe za zaštitu životne sredine upozoravaju na rizike koje vodonik nosi. Trenutna proizvodnja vodonika koristi prirodni gas, što emituje ugljen-dioksid i doprinosi zagrevanju planete. Istraživači sa univerziteta Cornell i Stanford otkrili su da većina proizvodnje vodonika emituje ugljen-dioksid, zbog čega se transport na vodonik trenutno ne može smatrati čistom energijom.
Zagovornici transporta na vodonik veruju da će dugoročno proizvodnja vodonika postati ekološki prihvatljivija uz rastuću upotrebu električne energije iz obnovljivih izvora kao što su vetar i sunčeva energija.
Projekat Sea Change finansirala je i njime upravljala investiciona firma SVITCH Maritime. Plovilo je izgrađeno u Bay Ship and Yacht u Alamedi, Kalifornija, i All-American Marine u Bellinghamu, Vašington.