Proizvođači litijuma su zabrinuti da bi kašnjenja u izdavanju dozvola za rudnike, nedostatak osoblja i inflacija mogli da ometaju njihovu sposobnost da isporuče dovoljno metala za baterije da ispune svetske vremenske rokove za agresivnu elektrifikaciju, piše Rojters.
Nekada niša metala koji se prvenstveno koristio u keramici i farmaceutskim proizvodima, litijum je sada jedan od najtraženijih metala na svetu s obzirom na agresivne planove za električna vozila Stellantis, Ford i drugih proizvođača automobila.
U pitanju je tempo kojim bi električna vozila mogla da istisnu motore sa unutrašnjim sagorevanjem, što je ključni cilj tranzicije na zelenu energiju.
„Mogli biste završiti u kriznoj situaciji u kojoj kompanije za baterije nemaju sigurnost (litijumskih) sirovina“, rekao je Stu Crov, predsednik kompanije Lake Resources (LKE.AKS) na marginama ovonedeljnog Fastmarkets Lithium and Batteri. Konferencija o sirovinama u Las Vegasu.
„Postoji prekid između panike koju vidimo ovde i frenetične aktivnosti pokušaja da se obezbedi snabdevanje unutar industrije.“
Ove nedelje, Lake Resources je postala najnovija litijumska kompanija koja je najavila odlaganje projekta, potiskujući prvu proizvodnju iz svog litijumskog projekta Kachi u Argentini za tri godine. Navela je zabrinutost za snabdevanje strujom i druge logističke probleme.
Albemarle (ALB.N), najveći svetski proizvođač litijuma, brzo raste širom Amerike, Azije i Australije. Ipak, očekuje se da će globalna potražnja za litijumom premašiti ponudu za 500.000 metričkih tona 2030. Različite konsultantske kuće i drugi proizvođači imaju malo drugačije projekcije, ali svi upozoravaju na nestašicu koja se preti.
„To je veliki izazov“, rekao je Erik Noris, šef Albemarleovog poslovanja sa litijumom.
U svetu je prošle godine radilo 45 rudnika litijuma, od kojih se 11 očekuje da će biti otvoreno ove, a sedam sledeće godine, prema Fastmarkets-u. Taj tempo je daleko ispod onoga što konsultanti kažu da je potrebno da bi se obezbedilo adekvatno globalno snabdevanje.
Ove projekcije rasta pretpostavljaju najbolji scenario, čak i kada se rudarske kompanije suočavaju sa poteškoćama u zapošljavanju tehničkih talenata, rastućim troškovima i vremenima kašnjenja ključne opreme.
Čak i ako se izgradi više rudnika litijuma, nema dovoljno objekata za proizvodnju specijalizovanih vrsta metala za baterije. Proizvođači automobila mogu biti primorani da prihvate litijum nižeg kvaliteta, što smanjuje domet EV baterije, kažu rukovodioci.
„Postoji velika razlika između litijuma koji izlazi iz zemlje i litijuma koji ide u bateriju“, rekla je Sara Marisael iz Liventa, koja snabdeva Teslu i koja bi trebalo da se kombinuje sa rivalom Allkemom kasnije ove godine.
Nekada poseban događaj kome su prisustvovali tvrdokorni u industriji, Fastmarkets konferencija je brzo rasla zajedno sa vrtoglavom potražnjom za litijumom. Ove godine ih je pohađalo otprilike 1.100, što je skoro trostruko veći nivo u 2019. i 68% više u odnosu na prošlu godinu.
Ekkon Mobil je poslao kontingent kao deo svog napada na sektor metala za baterije. Kao i njegove kolege naftne kompanije SLB i Ekuinor.
Bankarski giganti JPMorgan, Goldman Sachsi BMO Capital Markets i drugi su takođe prisustvovali, čije interesovanje je podstaklo očekivani talas ugovora o preuzimanju litijuma i rastuća potražnja za hedžingom i drugim finansijskim instrumenti.
„Naša strateška investicija i cevovod M&A je izuzetno jak“, rekao je Rahim Bapoo, generalni direktor BMO-ove prakse za kritične minerale.
U jednom primeru divljeg lova na litijum, Mitsui je na ivici potpisivanja ugovora od 65 miliona dolara sa Atlas Lithium kako bi se garantovalo snabdevanje iz projekta brazilskog rudnika koji Atlas još nije završio sa projektovanjem.
„Ulaganje mora da se nastavi, inače će biti više kašnjenja (litijumskih) vremenskih rokova koji su već veoma dugi“, rekla je Tara Beri iz proizvođača električnih vozila Rivian.