Letnji rast prihoda u kompaniji Gugl, matičnoj kompaniji, skliznuo je na najsporiji tempo otkako je pandemija potresla privredu pre više od dve godine, a oglašivači su ograničavali potrošnju i pripremali se za potencijalnu recesiju.
Alphabet Inc., koji pored Gugla poseduje niz manjih tehnoloških kompanija, zabeležio je prihod od 69,1 milijardu dolara za kvartal jul-septembar, što je povećanje od 6% u odnosu na isto vreme prošle godine.
To je bio prvi put da je tromesečni prihod Alphabeta u odnosu na prethodnu godinu porastao za manje od 10% od perioda april-jun 2020. U to vreme, oglašivači koji ostvaruju većinu njegovih prihoda povukli su svoje uzde usred ekonomske neizvesnosti izazvane široko rasprostranjena blokada tokom prvih meseci pandemije.
Google-ova prodaja oglasa oslabila je još dramatičnije od ukupnog prihoda Alphabeta. Prihod od oglasa iznosio je 54,5 milijardi dolara, što je samo 2% više u odnosu na isto vreme prošle godine.
Usporavanje prihoda je takođe dovelo do smanjenja profita kompanije Alphabet. Kompanija Mountin Vju, Kalifornija, zaradila je 13,9 milijardi dolara, 1,06 dolara po akciji, što je pad od 27% u odnosu na isto vreme prošle godine. I prihod i zarada po akciji pali su ispod projekcija analitičara koje je anketirao FactSet.
Akcije Alphabeta su pale skoro 6% u produženom trgovanju nakon što su brojevi izašli. Cena akcija je pala za više od 30% ove godine, izbrisavši oko 560 milijardi dolara bogatstva akcionara.
Sa usporavanjem prihoda, izvršni direktor Alphabeta Sundar Pichai je rekao: „Pooštravamo fokus na jasnim prioritetima proizvoda i poslovanja.
Gugl-ova mašina za pravljenje novca, koju pokreće njegov dominantni pretraživač, oporavila se kada su pandemijska ograničenja prošle godine olabavila i vladini stimulansi uticali na ekonomiju, pomažući Alfabetu da poveća svoj prihod od 41% prošle godine, što je podiglo cenu akcija na nove vrhove.
Međutim, privreda se raspršuje poslednjih meseci dok centralni bankari stalno podižu kamatne stope kako bi se borili protiv najviših stopa inflacije u više od 40 godina, strategije koja preti da gurne privredu u recesiju. Kako jeste, mnoga domaćinstva su već smanjivala svoje budžete i izbegavala neke diskrecione stavke – trend koji je podstakao oglašivače da troše manje na marketing svojih proizvoda i usluga.