Pretnja Donalda Trampa o 200% carini na evropska vina izaziva zabrinutost u industriji

Pretnja Donalda Trampa o 200% carini na evropska vina izaziva zabrinutost u industriji

Industrija vina u Evropi suočava se sa ozbiljnim pretnjama. Predsednik SAD-a Donald Tramp zapretio je carinom od 200% na evropska vina, što bi moglo ozbiljno ugroziti male vinare. Proizvođači vina u Italiji, Francuskoj i Španiji strahuju od posledica.

U vinskim regijama Francuske, Italije i Španije, jedan broj je na umu: 200%. To je rezultat pretnje američkog predsednika Donalda Trampa o carini na evropska vina, šampanjac i druga pića, ukoliko Evropska unija uvede uzvratne carine na američke proizvode. Vrhunski proizvođači vina u Evropi mogli bi se suočiti sa troškovima koji bi posebno pogodili manje vinarije.

David Levasseur, vinogradar treće generacije i vlasnik šampanjske kuće, izrazio je zabrinutost zbog Trampove pretnje. „To znači da sam u problemu, velikom problemu. Nadamo se da je to samo, kako kažemo, blebetanje,“ rekao je Levasseur dok je uživao u čaši svog šampanjca. „Kada neko govori tako glasno, to je zbog medijske pažnje. Ali u svakom slučaju, mislimo da će biti posledica.“

Levasseur je naglasio da bi carina od 200% na izvoz u SAD praktično zaustavila njegov posao. „To bi mogla biti prava katastrofa,“ dodao je. Italija, Francuska i Španija su među pet najvećih izvoznika vina u SAD. Tramp je zapretio evropskoj alkoholnoj industriji nakon što je Evropska unija najavila 50% porez na američki viski, koji će stupiti na snagu 1. aprila.

Gabriel Picard, predsednik Francuske federacije izvoznika vina i pića, rekao je da bi carine od 200% bile „udarac“ za francusku industriju, čiji su izvozi vredni 4 milijarde evra godišnje. „Sa 200% carinama, više nema tržišta,“ rekao je Picard. Ipak, razumeo je zašto su evropski lideri reagovali na Trampove inicijalne carine.

Industrija vina u Italiji poziva na smirenost, nadajući se da će pregovarači u Briselu i Vašingtonu uspeti da smanje tenzije. SAD je najveće tržište za italijansko vino, a prodaja je u poslednjih 20 godina utrostručena. Prošle godine, izvoz je porastao za skoro 7% na više od 2 milijarde evra.

Proizvođači vina i stručnjaci u Španiji takođe dele zabrinutost zbog mogućih carina. „Ne mislimo da imaju mnogo logike i nadamo se da nikada neće doći do realizacije,“ rekla je Begoña Olavarría, ekonomski analitičar u Interprofesionalnoj vinskoj organizaciji Španije. Španija je prošle godine bila četvrti najveći izvoznik vina u SAD, a izvoz je porastao za 7%.

Pretnja američkih carina posebno pogađa proizvođače Cava. Mireia Pujol-Busquets, vlasnica Alta Alella Bodega, rekla je da bi njena firma mogla izgubiti prodaju od 25.000 boca ako američko tržište zatvori vrata. „Proveli smo 10 godina otvarajući američko tržište, pronalazeći distributere i gradeći brend,“ izjavila je Pujol-Busquets.

Situacija je prilično očajna, dodala je ona.