Predlog EU može ubrzati pad farmaceutskih inovacija, kaže industrijska grupa

Predlog EU može ubrzati pad farmaceutskih inovacija, kaže industrijska grupa

Velika reforma farmaceutskih pravila, koju je Evropska komisija predložila u aprilu, mogla bi da poveća udeo Evrope u globalnom ugovoru o istraživanju i razvoju od trećine do 21 odsto do 2040. godine, što bi prevelo na 2 milijarde evra (2,15 milijardi dolara) po godinu u izgubljenim investicijama, saopštila je u ponedeljak industrijska grupa EFPIA, piše Rojters.

Evropska federacija farmaceutskih industrija i udruženja (EFPIA) kaže da Komisija nije sprovela procenu uticaja na konkurentnost i da bi nova pravila, ako postanu zakon, ubrzala negativni trend inovacija u EU i najteže pogodila mala i srednja preduzeća.

„Svaka promena našeg sistema podsticaja podjednako bi uticala na kompanije sa sedištem u EU i na inostrane kompanije koje donose lekove u EU i, prema tome, ne bi stavile kompanije iz EU u nepovoljan položaj“, rekao je portparol Evropske komisije.

Lekovi su najviše doprineli trgovinskom suficitu EU, sa izvozom od 235 milijardi evra (252,13 milijardi dolara) u 2021.

EFPIA je saopštila da su se male biotehnološke kompanije već preselile u Sjedinjene Države i Kinu.

Komisija je predložila da se skrati vreme za koje novi lek ostaje patentiran u pokušaju da smanji troškove lekova za svoje građane uz brži prelazak na jeftinije generičke lekove.

Komisija je saopštila da će njen predlog smanjiti vreme odobrenja novih lekova na 180 dana sa 400 dana. To takođe uključuje podsticaje za mala i srednja preduzeća kao što je duži period da dobiju zaštitu podataka u svih 27 država članica, kao i smanjenje naknada ili šeme oslobađanja i povoljnu regulativu za lekove za retke bolesti.

Lars Fruergaard Jorgensen, izvršni direktor kompanije Novo Nordisk, rekao je da smanjenje neće dozvoliti farmaceutskoj kompaniji da nadoknadi ulaganje u razvoj, kao ni troškove marketinga.

„Ako prekinete, jednu ili dve ili tri godine ekskluzivnosti, to je vrhunac prodaje koji oduzimate. Kada pokrenete proizvod, imate negativan doprinos profitu jer više ulažete u marketing, prodaju… to je zaista lako poslednjih nekoliko godina kada nadoknadite svoju investiciju“, rekao je Jorgensen.

Novo Nordisk, danska firma, postala je najvrednija kompanija na berzi u Evropi otkako je lansirala lekove za mršavljenje i dijabetes, Vegovi i Ozempic, koji menjaju igru. Jorgensen je dodao da je Novo Nordisk već uložio više u svoje prisustvo u Bostonu.

„Svi će, ubuduće, početi da sprovode ispitivanja u SAD…U nekim slučajevima, oni (lekovi) se neće razviti u Evropi“, rekao je Jorgensen, dodajući da SAD nude veliko tržište nakon jednog procesa odobrenja u odnosu na od zemlje do zemlje u EU.

Nemačka, Belgija i Francuska bile bi najteže pogođene predloženim pravilima, saopštila je EFPIA pozivajući se na istraživanje Dolona koje je naručila.