OPEK+ bi mogao da podstakne američki izvoz sirove nafte

OPEK+ bi mogao da podstakne američki izvoz sirove nafte

Iznenadno smanjenje proizvodnje nafte OPEK-a moglo bi da dovede do veće potražnje za američkom naftom u Evropi i Aziji i moglo bi da podstakne neke druge proizvođače da povećaju proizvodnju, rekli su u ponedeljak rukovodioci industrije i analitičari, preneo je Rojters.

Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznici su u nedelju obećali da će smanjiti proizvodnju počevši od sledećeg meseca za 1,16 miliona barela dnevno (bpd). Cene nafte su u ponedeljak skočile preko 6 odsto, a američke fjučerse nafte premašile su 80 dolara po barelu.

Ograničavanje proizvođača na Bliskom istoku ostaviće tržišta manjka za u proseku 2,3 miliona barela dnevno u drugoj polovini 2023. godine, procenjuje Met Hagerti, viši menadžer energetskih konsultanata BTU Analitics, kompanije FactSet.

„Mogli bismo da vidimo dodatnih 200.000 bpd do kraja godine“ od američkih proizvođača, rekao je Horhe Leon, viši potpredsednik kompanije za istraživanje tržišta Ristad Energi. On očekuje da će nova proizvodnja verovatno biti izvezena u Evropu.

Prema najnovijim vladinim podacima, SAD su pumpale skoro 12,5 miliona barela dnevno u januaru. Proizvodnja u najvećem američkom basenu škriljaca trebalo bi da ove godine poraste za 400.000 barela dnevno, procenjuje kompanija Enverus za energetiku, što je otprilike upola manje od nivoa iz 2019. pre pandemije.

Kompanije kojima se javno trguje verovatno će zadržati nivo proizvodnje čak i sa fjučersom sirove nafte iznad 80 dolara po barelu, ali privatne firme bi imale podsticaj da pojačaju aktivnost, rekao je Majk Osman, izvršni direktor Tall Citi Ekplorationa.

„Ovo nove investicije čini malo privlačnijim“, rekao je Oestman.

Naftna i gasna aktivnost u SAD je zastala u prošlom kvartalu, a izgledi bušača postali su negativni, prema istraživanju Banke Federalnih rezervi Dalasa. Povećani operativni troškovi, više kamatne stope i niže cene sirove nafte i prirodnog gasa smanjuju njihov novčani tok.

Smanjenje OPEK-a trebalo bi da poveća potražnju za američkom srednjom i kiselom naftom, jer bliskoistočna kisela nafta postaje sve skuplja, kažu učesnici na tržištu. Cene sirove nafte u gotovini u SAD su ojačale u ponedeljak, a Mars Sour je dobio 50 centi da bi trgovao uz popust od 1,40 dolara u odnosu na fjučerse nafte u SAD.

Azija i Evropa već traže više američke sirove nafte, nakon što je ruska invazija na Ukrajinu rekonstruisala tokove nafte. Američki morski izvoz sirove nafte prošlog meseca dostigao je 4,74 miliona barela dnevno, što je najveći mesečni ukupan iznos od najmanje januara 2020, pokazali su podaci Vorteka.

„Ovaj razvoj događaja bi trebao biti dobar za već snažan američki izvoz sirove nafte sa povećanim izvozom srednje i teško kisele kanadske sirove nafte iz SAD kako bi se opskrbilo globalno tržište koje već nema dovoljno kisele sirove nafte“, rekao je Rohit Rathod, viši analitičar tržišta nafte kod Vorteka.