Količina električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora širom sveta trebalo bi da premaši proizvodnju iz elektrana na ugalj po prvi put 2025. godine, saopštila je u petak Međunarodna agencija za energiju.
Prognoza dolazi pošto bi potražnja za električnom energijom trebalo da poraste za četiri odsto ove i sledeće godine, sa 2,5 odsto u 2023.
To bi bio najveći godišnji rast od 2007. godine, izuzev skokova uočenih nakon globalne finansijske krize koja je počela te godine i tokom oporavka od COVID-19, saopštila je agencija sa sedištem u Parizu.
Rastuća potražnja odražava „rastuću ulogu električne energije u našim ekonomijama, kao i uticaj jakih toplotnih talasa“, rekao je Keisuke Sadamori, direktor za energetska tržišta i bezbednost IEA.
Predviđa se da će hidroelektrični, solarni, vetar i drugi obnovljivi izvori obezbediti 35 odsto globalnog snabdevanja sledeće godine, u odnosu na 30 odsto 2023. godine, saopštila je agencija.
Samo solarna energija bi trebalo da obezbedi polovinu rasta potražnje do 2025. godine, a vetar još 25 odsto.
Međutim, ne očekuje se da će upotreba uglja opasti, jer upotreba električne energije raste u Kini i Indiji, saopštila je IEA.
Očekuje se da će toplotni talasi širom Indije ove godine povećati potražnju za električnom energijom u zemlji za osam odsto, dok se očekuje da će potražnja Kine porasti za šest odsto.
Evropska tražnja će porasti za 1,7 odsto. U Sjedinjenim Državama, gde je prošle godine zbog blagih vremenskih uslova potražnja smanjena, potrošnja električne energije bi ove godine trebalo da poraste za tri procenta — ne samo zato što razvoj veštačke inteligencije podstiče stvaranje masivnih centara podataka.
„Ohrabrujuće je videti da udeo čiste energije u mešavini električne energije nastavlja da raste, ali to treba da se desi mnogo bržom brzinom da bi se ispunili međunarodni energetski i klimatski ciljevi“, rekao je Sadamori u saopštenju.
On je takođe pozvao zvaničnike da nametnu više standarde energetske efikasnosti „kako bi smanjili uticaj povećane potražnje za hlađenjem na elektroenergetske sisteme“.