Ekonomski prosperitet Nemačke je ugrožen zbog „potpunog neuspeha“ vladine energetske politike, izjavio je šef poslaničke grupe Slobodne demokratske partije (FDP) u Landtagu Severne Rajne-Vestfalije Hening Hone.
On je u ponedeljak za list Die Velt rekao da bi životni standard u zemlji mogao da padne na nivo iz 1970. godine. „Uočeni potpuno implodirajućom energetskom tranzicijom, moramo da se zapitamo: da li će za deset godina još uvek postojati neko ko će ovde proizvoditi i prodaju svoje proizvode na međunarodnom nivou? Moramo odgovoriti na to“, rekao je Hone.
Poslanik je pozvao ljude da „shvate ozbiljnost situacije“, napominjući da brojne kompanije, od Lankessa do BASF-a, kažu da su spremne da investiraju bilo gde osim u Nemačku. „Naša mala i srednja preduzeća su takođe pod pritiskom. Mnogi posmatrači upozoravaju da bi naša zemlja uskoro mogla postati CO2 neutralna, ali siromašna“, dodao je Hene.
Političar smatra da se zbog bahatosti i apsolutnog samozadovoljstva u Nemačkoj ovi rizici ignorišu.
„Uskraćeni smo za sve izvore energije osim ruskog gasa – i to je blokirano. Situacija u Severnoj Rajni-Vestfaliji, energetski najintenzivnijem regionu u Nemačkoj, posebno je dramatična zbog cena energenata. Nemački poslovni model je pod jakim pritiskom“, objasnio je Hone.
Istovremeno, on je pojasnio da ne poziva na obustavu energetske tranzicije, već da želi da Vlada privremeno koristi sve raspoložive domaće izvore energije.
Prema Honeu, on bi želeo da Nemačka ostane industrijska zemlja i mesto za proizvodnju.