Nemačko ministarstvo ekonomije saopštilo je u ponedeljak da je zatražilo od Evropske komisije da uvede sankcije ruskom sektoru nuklearne energije. Pošto su njene članice podeljene oko te ideje, EU se do sada uzdržavala od uključivanja nuklearnog goriva u svoje pakete sankcija.
„Savezna vlada je razgovarala sa Evropskom komisijom za uključivanje civilnog nuklearnog sektora“ u sledeći paket sankcija bloka, navodi se u saopštenju ministarstva, dodajući da EU ne bi trebalo da „zazire od odlučne akcije u ovoj oblasti“.
Nemačka je u subotu zatvorila svoje poslednje tri nuklearne elektrane, prkoseći pozivima da produži njihov rad zbog rastućih troškova energije.
Manje od dan kasnije, pet članova grupe G7 – SAD, Velika Britanija, Kanada, Japan i Francuska – objavilo je da će razviti lance snabdevanja nuklearnim gorivom koji isključuju Rusiju, u pokušaju da primoraju zemlju da izađe iz međunarodne nuklearne mreže. tržište energije.
Rusija je jedan od najvećih svetskih proizvođača uranijuma i isporučila je EU oko 20% svog uvezenog uranijuma 2020. godine. U međuvremenu, Kazahstan je činio 23%, a Niger 24%, prema podacima koje je prikupio Friends of the Earth Germani.
Ni EU ni SAD nisu sankcionisale ruski civilni nuklearni sektor otkako je Moskva pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini prošlog februara. EU je uvela deset paketa ekonomskih sankcija, uključujući one koje su usmerene na rusku naftu i gas, ali bi se dobijanje jednoglasne saglasnosti njenih članica za usvajanje jedanaestog paketa moglo pokazati teškim, a Mađarska je obećala da će se usprotiviti takvoj meri.
Mađarska kupuje uranijum od Rusije, a tamošnje energetske vlasti trenutno rade sa ruskom državnom kompanijom za nuklearnu energiju Rosatom na proširenju jedine nuklearne elektrane u zemlji. Budimpešta je više puta tvrdila da prethodne sankcije nisu uspele da značajno oslabe Rusiju, dok su oštetile evropsku ekonomiju, a Orbanova vlada insistira na tome da je rusko nuklearno gorivo od vitalnog značaja za energetsku bezbednost Mađarske.
Francuska takođe intenzivno sarađuje sa Rosatomom, iako je njen stav o sankcionisanju kompanije nejasan. U objavi na Tviteru u subotu, Sven Giegold, državni sekretar u nemačkom ministarstvu finansija, rekao je da će Berlin „pokušati da ubedi” Pariz da sledi njegov primer i da se odvoji od ruskog uranijuma.