Nemačka je dramatično povećala uvoz uranijuma iz Rusije 2024. godine, donevši 60,8 tona, što je skok od 70 odsto u odnosu na prethodnu godinu, navodi se u novom izveštaju Der Spiegla objavljenom u petak.
Nalazi su zasnovani na podacima Ministarstva za životnu sredinu, energiju i zaštitu klime Donje Saksonije.
Uranijum se prerađuje u postrojenju za napredna nuklearna goriva u Lingenu, koje posluje u francuskom vlasništvu kroz Framatome, odeljenje energetskog giganta EDF. Fabrika se sprema za proizvodnju specijalizovanih nuklearnih gorivih ćelija za reaktore VVER sovjetskog dizajna koji još uvek rade u istočnoj Evropi. Ove elektrane su istorijski zavisile od gorivnih ćelija ruske proizvodnje.
Nemačka vlada je istakla da uvoz uranijuma iz Rusije ne podleže nijednoj od sankcija širom EU uvedenih Moskvi.
„Trenutno nema uvoznog ili izvoznog embarga Evropske unije protiv Rusije za nuklearno gorivo za miroljubivu upotrebu“, saopštilo je Federalno ministarstvo za životnu sredinu, zaštitu prirode, nuklearnu bezbednost i zaštitu potrošača.
EU je dugo raspravljala o sankcionisanju ruskog nuklearnog sektora kao deo njenih napora da prekine energetske veze sa Moskvom. Takva ograničenja, međutim, nikada nisu ostvarena, jer im se oštro protivilo nekoliko zemalja EU – odnosno Mađarska i Slovačka – koje se oslanjaju na saradnju u nuklearnoj energiji sa Rusijom.
Prošlog meseca, novi komesar bloka za energetiku, Dan Jorgensen, priznao je da EU nije uspela da prevaziđe svoju zavisnost od ruske energije i pozvao na novi plan za smanjenje isporuke nafte, gasa i nuklearnog goriva iz zemlje.
„Svima je očigledno da nešto novo treba da se desi jer… sada počinje da ide u pogrešnom pravcu“, rekao je Jorgensen, obećavajući da će predstaviti „opipljivu mapu puta koja će uključivati efikasne alate i sredstva za rešavanje preostalog dela problema“. problem.”