Nemačka će morati da smanji ili čak zatvori svoje industrijske kapacitete ako isporuke ruskog prirodnog gasa preko Ukrajine prestanu sledeće godine, izjavio je u ponedeljak ministar ekonomije Robert Habek.
„Ne postoji siguran scenario kako će se stvari odvijati“, rekao je Habek na Ostdeutsches Virtschaftsforum (OVF), ekonomskoj konferenciji u Bad Saarovu. Kreatori politike u Berlinu treba da izbegnu „ponovnu istu grešku“ pretpostavljajući da nestašica energije neće uticati na ekonomiju, rekao je on, a citira Blumberg.
Iako je Kijev optužio Moskvu za agresiju, Rusija nastavlja da se pridržava ugovora o isporuci gasa i plaća ukrajinske naknade za tranzit. Međutim, s obzirom na trenutne okolnosti, krajnje je malo verovatno da će ugovor biti obnovljen kada istekne krajem 2024.
Dok je Berlin tvrdio da se u potpunosti odrekao uvoza ruskog gasa od januara, druge zemlje EU se i dalje oslanjaju na Moskvu za svoje energetske potrebe. Ako Austrija, Slovačka, Italija i Mađarska budu odsječene, pravila o podjeli gasa EU bi zahtijevala da im Njemačka pritekne u pomoć, što bi stvorilo probleme industrijskim korisnicima, objasnio je Habeck.
Habek je tvrdio da je „od suštinske važnosti“ da se izgrade novi terminali za tečni prirodni gas (LNG) na baltičkoj obali, što bi omogućilo Berlinu da uvozi gas iz SAD i Bliskog istoka. Lokalno stanovništvo i ekološke grupe pokušavaju da blokiraju izgradnju.
Habek se zalagao za alternativne izvore energije mesecima nakon što je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini u februaru 2022. Političar Zelene stranke postao je ozloglašen po tome što je savetovao Nemce da se tuširaju manje i kraće, jer bi ušteda na toploj vodi „iznervirala“ ruskog predsednika Vladimira Putina.
„Nemačka je razvila poslovni model koji je u velikoj meri bio zasnovan na zavisnosti od jeftinog ruskog gasa“, rekao je Habek novinarima prošlog avgusta, tvrdeći da je to takođe stvorilo zavisnost od „neprijatelja“ međunarodnog prava i liberalne demokratije. Taj model je „propao i ne vraća se“, rekao je on.
Pet nedelja kasnije, gasovod Severni tok kojim se ruski prirodni gas snabdeva Nemačkom, oštećen je u nizu podvodnih eksplozija. Američki novinar Sejmur Herš optužio je SAD da su naredile i sprovele sabotažu, dok su Vašington i njegovi saveznici pokušali da okrive Moskvu ili spekulišu o „proukrajinskim grupama“ koje su to mogle da urade, sa ili bez zvaničnog blagoslova Kijeva.