Nemačka troši milijarde na zamenu nuklearne energije

Nemačka troši milijarde na zamenu nuklearne energije

Nemačka će potrošiti 16 milijardi evra za izgradnju četiri elektrane na gas, jer nastoji da obezbedi adekvatno snabdevanje električnom energijom nakon ukidanja nuklearnih reaktora, saopštilo je ranije ove nedelje Ministarstvo ekonomije.

Ovo dolazi kao deo velikog remonta energetske mreže u zemlji, navodi ministarstvo.

Nove elektrane na gas će kasnije biti pretvorene da rade na vodonik između 2035. i 2040. Tržišni mehanizam za povećanje kapaciteta omogućiće proširenje proizvodnje električne energije do 2028. godine, rekli su nemački zvaničnici u saopštenju.

Postrojenja će imati ukupan kapacitet do 10 gigavata (GV), što će doći „pored doslednog širenja obnovljivih izvora energije“ i očekuje se da će biti od vitalnog značaja za obezbeđivanje stabilnog snabdevanja električnom energijom „čak i u vremenima kada je malo sunce i vetar.”

Nemačka energetska kompanija Uniper, koja će navodno biti uključena u izgradnju, saopštila je da mu je „laknulo” što je doneta odluka o izgradnji novih elektrana, dodajući da je „hitno potrebna brza akcija jer je proces odobrenja i stvarna izgradnja elektroenergetskih objekata postrojenja i skladišta će trajati nekoliko godina.”

Najveća ekonomija EU, koja je pre sukoba u Ukrajini podsticala svoju industriju ruskim gasom, morala je da poveća uvoz električne energije prošle godine nakon što je vlada odlučila da ukine nuklearnu energiju dok se kreće ka obnovljivim izvorima energije.

Prošlog aprila, Nemačka je zatvorila svoja poslednja tri nuklearna reaktora uprkos upozorenjima da bi to zapravo izazvalo sagorevanje više fosilnih goriva.

Nemačka je sebi postavila cilj da smanji emisiju staklene bašte za 65 odsto do 2030. godine, što je plan koji je još ambiciozniji od onog koji je postavila EU u celini. Međutim, prošlogodišnji izveštaj Federalne agencije za životnu sredinu pokazao je da će cilj verovatno biti promašen jer je dugotrajna energetska kriza gurnula prelazak na obnovljive izvore energije u zemlji niz dnevni red.