Cene nafte porasle su u petak za oko 1 odsto zbog znakova usporavanja proizvodnje u SAD, ali su obe vrednosti sirove nafte takođe okončale svoj najduži nedeljni rast u 2023. zbog sve veće zabrinutosti oko rasta globalne tražnje, prenosi Rojters.
Fjučersi na naftu Vest Tekas Intermediate (VTI) ojačali su 86 centi, ili 1,1%, da bi se izmirili na 81,25 dolara po barelu, a fjučersi na naftu Brent porasli su za 68 centi, ili 0,8%, da bi se izmirili na 84,80 dolara po barelu.
Obe referentne vrednosti su porasle u petak nakon što su industrijski podaci pokazali da je broj bušotina za naftu i prirodni gas u SAD, rani pokazatelj buduće proizvodnje, pao šestu nedelju zaredom. Pad u američkoj proizvodnji mogao bi pogoršati očekivanu ograničenost snabdevanja do kraja ove godine.
Te zabrinutosti, podstaknute smanjenjem proizvodnje od strane Organizacije zemalja izvoznica nafte i saveznika, pomogle su cenama nafte da rastu sedam nedelja zaredom od juna. Nafta Brent je porasla za oko 18%, a VTI za 20% tokom sedam nedelja završenih 11. avgusta.
Ove nedelje su, međutim, cene nafte pale za oko 2% u odnosu na prošlu nedelju, pošto je pogoršana imovinska kriza u Kini doprinela zabrinutosti zbog sporog ekonomskog oporavka zemlje i smanjila apetit investitora za rizikom na svim tržištima.
„Zabrinutost za investitore i dalje je usredsređena na napetost između usporavanja globalnog rasta i još uvek ograničenih globalnih zaliha“, rekao je Rob Havort, viši portfolio menadžer u U.S. Bank Asset Management.
„Cene će verovatno za sada ostati u granicama raspona“, rekao je Havort, dodajući da je potražnja za investitorima zabrinuta zbog slabih podataka iz Kine dovedena u pitanje.
Zabrinutost raste i zbog toga što Federalne rezerve SAD nisu završile podizanje kamatnih stopa kako bi se uhvatile u koštac sa inflacijom. Veći troškovi pozajmljivanja mogu ometati ekonomski rast i zauzvrat smanjiti ukupnu potražnju za naftom.
Referentne vrednosti za naftu su dodatno smanjene zbog sezonske slabosti tražnje koja je krenula u jesen, rekao je Džej Hetfild, izvršni direktor Infrastructure Capital Management.
Hetfild je rekao da očekuje da će se potražnja u Kini zadržati uprkos usporavanju privrede i predviđa da će se cene nafte trgovati između 75 i 90 dolara po barelu u narednim mesecima.