Kineski proizvođači električnih vozila (EV) ciljaju na osvajanje evropskih vozača i velikih korporativnih kupaca pristupačnijim automobilima koji dolaze sa vrhunskim bezbednosnim ocenama i puno visokotehnoloških karakteristika, preneo je Rojters.
U poslednjih nekoliko meseci, nekoliko kineskih električnih vozila dobilo je pet zvezdica u Evropskom programu za procenu novih automobila (NCAP) – dostignuće koje zahteva utovar vozila sa aktivnim i pasivnim bezbednosnim funkcijama koje prevazilaze zakonske zahteve. Još ih dolazi.
„Svi kineski proizvođači električnih vozila žele da postignu Euro NCAP pet zvezdica kako bi bili konkurentniji na evropskom tržištu“, rekao je Brajan Gu, predsednik kineskog proizvođača električnih vozila Kspeng.
Gu je rekao da je Kspeng proveo poslednje tri godine gradeći prodavnice i servisne centre u Danskoj, Holandiji, Norveškoj i Švedskoj – sa nekim početnim prodajama u Norveškoj – pre zvaničnog lansiranja sledeće godine svoje električne P7 limuzine i G9 sportsko-utiliti vozila (SUV) u četiri zemlje.
Kineski proizvođači električnih vozila prepoznali su da bezbednost igra neverovatno važan deo procesa prodaje, rekao je Metju Ejveri, direktor u Thatcham Research-u, britanskom centru za istraživanje automobila koji finansiraju osiguravači i član odbora Euro NCAP-a.
Ocene sa pet zvezdica Euro NCAP smatraju se ključnim za prevazilaženje preostalih evropskih zabrinutosti u vezi sa kvalitetom automobila proizvedenih u Kini, nakon što su strašni neuspesi na testovima sudara 2006. i 2007. godine stvorili utisak da automobili iz Kine nisu bezbedni.
Možda je još važnije za prodaju, visoke ocene bezbednosti takođe otvaraju potencijalno ogromno tržište korporativnih automobila za kineske proizvođače električnih vozila.
Prodaja flote čini otprilike polovinu ukupne prodaje automobila na glavnim tržištima uključujući Nemačku, Francusku i Ujedinjeno Kraljevstvo, a mnogi korporativni kupci stavljaju premiju na bezbednost.
„Prodaja voznog parka je veoma važna i mnoge flote imaju obaveznu ocenu od pet zvezdica za kupovinu automobila“, rekao je Ejveri.
Štaviše, mnoge flote žele brzo da pređu na EV kako bi ispunile ciljeve održivosti. Ali, korporativne flote su se borile da nabave dovoljno električnih vozila u Evropi jer su problemi u lancu snabdevanja povukli vreme čekanja za neke modele na više od 12 meseci.
Velika potražnja za električnim automobilima u uslovima nestašice lanca snabdevanja omogućila je evropskim proizvođačima automobila da podignu cene električnih automobila i da se više fokusiraju na maloprodajne klijente, a ne na kupce kao što su kompanije za iznajmljivanje automobila koje su im tradicionalno bile manje profitabilne.
To je stvorilo priliku za kineske proizvođače električnih vozila koji su već ukrali marš na većinu stranih rivala u Kini, daleko najvećem svetskom tržištu za EV.
U oktobru, na primer, nemačka kompanija za iznajmljivanje automobila Sikt (SIKSG.DE) rekla je da će kupiti oko 100.000 EV od BID-a, počevši od svog Atto 3 SUV-a koji je istog meseca dobio prestižnu ocenu od pet zvezdica na Euro NCAP-u .
Kineski Great Wall Motors dobio je pet zvezdica u septembru za svoj hibridni SUV brend VEI Coffee 01 i električnu limuzinu Funky Cat brend ORA.
Evropski proizvođači automobila takođe traže pet zvezdica za svoja električna vozila i hibride, od BMV-ovih X do Volksvagenovih ID.4 i ID.5. U oktobru, Mercedes je dobio najbolju ocenu za svoju EKE limuzinu, a njegove funkcije za pomoć vozaču dobile su najviše ocene do sada od Euro NCAP-a.
Kineski proizvođač električnih vozila Aivais tek treba da testira svoj električni krosover U6 u NCAP tempu, ali i on se bori za najviši rejting u ponudi, rekao je Alekander Klose, koji vodi operacije proizvođača automobila van Kine.
On je rekao da je Aivais uložio u dodatne bezbednosne karakteristike za U6 kako bi otvorio mogućnosti za prodaju evropskim flotama, uključujući kompanije za iznajmljivanje automobila, kada bude u prodaji sledeće godine.
„Postojaće prirodna potražnja za vozilima poput našeg koja su potpuno opremljena i imaju veoma konkurentne cene“, rekao je on, dodajući da se Aivais nada da će prodati 30.000 EV u Evropi 2023. godine, u odnosu na oko 5.000 ove godine.
Francuski konsultant za automobile Inovev saopštio je da je u Evropi u prvih devet meseci 2022. prodato oko 155.000 automobila kineske proizvodnje, ili 1,4 odsto tržišta. Kineske kompanije su na putu da ove godine dostignu 150.000 automobila, što je skoro duplo više od 80.000 prodatih u 2021.
Ali skoro polovina prodatih kineskih automobila bila su EV, prema Inovevu, što im daje 5,8% udela na evropskom tržištu potpuno električnih vozila.
Potpredsednik Inoveva Jamel Taganza rekao je da će svi kineski automobili koji se prodaju u Evropi biti EV u roku od nekoliko godina, sa još jeftinijim modelima na putu.
Inovev procenjuje da će do 2030. godine električna vozila činiti 40% prodaje novih automobila u Evropi i da će kineski brendovi predstavljati između 12,5% i 20% tog potpuno električnog tržišta, sa prodajom između 725.000 i 1.16 miliona vozila.
„Ovo je konzervativna prognoza“, rekao je Taganza. „Ali mogao bi da se poveća brže, posebno ako evropski proizvođači automobila ne odgovore na potrebe Evrope za pristupačnim električnim vozilima.
Dobijanje ocene od pet zvezdica je skupo za proizvođače automobila jer znači ulaganje u dodatne bezbednosne funkcije od dodatnih vazdušnih jastuka do izbegavanja sudara, pomoći vozaču i sistema za praćenje vozača.
Ejveri iz Thatcham-a je rekao da su kineski proizvođači električnih vozila aktivno sarađivali sa Euro NCAP-om i željno ulagali neophodne za postizanje najboljih rejtinga.
„Zaboravite šta mislite da kineski znači niži kvalitet ili niže bezbednosne performanse“, rekao je on. „Njihov kvalitet je sada bolji od ostalih.
BID lansira tri automobila na nekoliko evropskih tržišta i sledeće godine će dodati još modela i tržišta, od kojih bi svi trebalo da imaju najviše ocene bezbednosti, rekao je Majkl Šu, generalni direktor BID Europe.
„Mislimo da bi ocena od pet zvezdica trebalo da bude veoma osnovni uslov“, rekao je on.
U međuvremenu, ORA Funki Cat kompanije Great Vall Motor biće lansiran u Britaniji, Nemačkoj, Irskoj i Švedskoj kasnije ove godine.
Počevši od oko 35209 evra u Britaniji, ili oko 5751 evra jeftinije od VV ID.3, karakteristike Funky Cat-a uključuju prepoznavanje lica za čuvanje preferencija sedišta, sisteme za pomoć vozaču, kameru za vožnju unazad i bežično punjenje telefona.
Tobi Maršal, direktor prodaje i marketinga u Velikoj Britaniji za GVM-ov brend ORA, rekao je da ako je automobil dobro napravljen, opterećen karakteristikama, ima visoku bezbednosnu ocenu i konkurentnu cenu, više nije važno gde je napravljen.
„To su ključni sastojci koji su važni kupcima automobila“, rekao je Maršal, dok je pokazivao Funki Cat u svojoj kancelariji u Solihalu u srednjem delu Engleske.
Bill Russo, šef konsultantske kompanije Automobiliti Ltd u Šangaju, rekao je da je problem za mnoge međunarodne proizvođače automobila to što su ustupili prednost kineskim rivalima kada je u pitanju proizvodnja jeftinijih električnih vozila.
„Jedno mesto na planeti gde ćete danas naći pristupačan EV je Kina“, rekao je Ruso. „I oni koriste tu prednost.“