Kineska ekspanzija dominira tržištem ključnih minerala, zapadne zemlje u opasnosti

Kineska ekspanzija dominira tržištem ključnih minerala, zapadne zemlje u opasnosti

Kina agresivno širi svoje poslovanje i povećava snabdevanje ključnim mineralima, što dovodi do nižih cena i stavlja zapadne konkurente u nezavidan položaj. U proteklih nekoliko godina, Zapad je pokušavao da umanji kinesku kontrolu nad mineralima ključnim za odbranu i zelenu tehnologiju, ali kineske kompanije su postale još dominantnije.

„Kina ne sedi skrštenih ruku i čeka da nas sustignemo… Ona već povećava svoje ogromne investicije u sve aspekte lanca snabdevanja važnim mineralima“, rekao je Morgan Bazilijan, direktor Instituta Pejn na Kolorado rudniku, za Vol Strit žurnal. Na primer, kineske fabrike u Indoneziji crpe ogromne količine nikla, neophodnog za baterije električnih automobila, što je značajno uticalo na tržište.

U međuvremenu, zapadni rudarski giganti se bore. Švajcarski Glenkor obustavio je rad u svojoj fabrici nikla u Novoj Kaledoniji, dok je britanska kompanija Horizonte Minerals odustala od novog projekta u Brazilu zbog povećanja ponude na tržištu. Zatvoreni su i rudnici nikla u zapadnoj Australiji, dok su projekti rudarstva litijuma u SAD i Australiji odloženi zbog kineske konkurencije.

Jedini rudnik kobalta u SAD zatvoren je prošle godine, pet meseci nakon otvaranja, jer nije mogao da se takmiči sa kineskom proizvodnjom iz Indonezije i DR Konga. Proizvodnja rafinisanog kobalta u nekineskim zemljama pala je na 15-godišnji minimum, dok je kineska proizvodnja litijuma značajno porasla.

Kineska strategija preplavljivanja tržišta dovela je do pada globalnih cena metala, što je otežalo poslovanje zapadnim proizvođačima. Rast prodaje električnih vozila u Kini bio je sporiji nego što se očekivalo, što je doprinelo padu cena.

„To je način na koji Kina funkcioniše“, kaže Vilijam Adams iz Fastmarkets-a. „Izgradili su više kapaciteta i preplavili tržište.“

Zapadni zvaničnici su zabrinuti. Kanadska potpredsednica vlade Kristija Frilend izjavila je da je kineska strategija možda smišljena kako bi zapadne kompanije prestale sa poslovanjem. Kineske kompanije nastavljaju da rastu zahvaljujući godinama agresivnih akvizicija, a očekuje se da će Zijin Mining ove godine značajno povećati proizvodnju litijuma.

Ova situacija stavlja zapadne zemlje pred veliki izazov u borbi za kontrolu nad ključnim mineralima za buduću tehnologiju i ekonomsku stabilnost.