Japan i Sjedinjene Države dogovorile su se u subotu da sarađuju na razvoju geotermalne energije, jednog od najbogatijih resursa na ovom lancu vulkanskih ostrva.
Memorandum o posvećenosti potpisan je u subotu na marginama sastanka Grupe sedam ministara energetike i životne sredine u severnom gradu Hokaidu.
Čuveni japanski topli izvori odražavaju njegovu obilnu geotermalnu aktivnost, ali banje i odmarališta grupisani oko njih usporili su napore da se taj resurs iskoristi za proizvodnju energije.
Pakt koji su potpisali sekretarka za energetiku Dženifer Granholm i japanski ministar ekonomije, trgovine i industrije Jasutoši Nišimura kaže da je geotermalna energija prepoznata kao „tehnologija obnovljive energije na kojoj Sjedinjene Države i Japan mogu da rade zajedno na unapređenju“.
Poziva se na saradnju u istraživanju i razvoju i razmeni informacija i u realizaciji geotermalnih projekata u SAD, Japanu i drugim zemljama. To je jedna od niza oblasti u kojima dve zemlje nameravaju da sarađuju na smanjenju oslanjanja na fosilna goriva i smanjenju emisija ugljenika koje doprinose klimatskim promenama.
„Izgledi vetra na moru su ogromni. Izgledi geotermalne. Veoma smo uzbuđeni zbog partnerstva sa Japanom po ovakvim pitanjima“, rekao je Granholm u intervjuu za Asošijeted pres u petak uoči sastanaka G-7.
U sporazumu nije precizirana očekivana potrošnja, ali je navedeno da će svaka strana snositi troškove povezane sa svojim aktivnostima.
Dodavanje više geotermalne energije moglo bi omogućiti Japanu da obezbedi 90% svoje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, prema proceni Nacionalne laboratorije Lorens Berkli. To bi predstavljalo smanjenje emisije gasova staklene bašte za 92 odsto, navodi se u nedavnoj studiji.
Do sada su geotermalni kapaciteti Japana bili nedovoljno iskorišćeni: ima desetine malih elektrana koje rade na toplim izvorima koji su razasuti širom zemlje, ali zajedno čine manje od 1% njegovog ukupnog kapaciteta za proizvodnju energije.
I Japan i SAD žele da izvoze geotermalnu tehnologiju.
Japanske kompanije učestvuju u zajedničkom projektu izgradnje, kako se očekuje, najveće geotermalne elektrane na svetu, na indonezijskoj Sumatri, sa 320 gigavata električne energije.
Biomasa i geotermalna energija takođe doprinose manje od 1% proizvodnog kapaciteta u SAD, prema američkoj Upravi za energetske informacije.
Prema japanskom Nacionalnom industrijskom institutu za nauku i tehnologiju, SAD imaju najveći procenjeni geotermalni potencijal, a slede Indonezija i Japan. Ali Japan je na 9. mestu po instaliranim kapacitetima za proizvodnju geotermalne energije, dok su SAD globalni lider.