Hiljade ljudi okupilo se u ponedeljak u nekoliko gradova u Srbiji u znak protesta zbog projekta iskopavanja litijuma koji je vlada balkanske zemlje nedavno potpisala sa Evropskom unijom.
Protesti su istovremeno održani u zapadnom Šapcu i centralnim gradovima Kraljevu, Aranđelovcu, Ljigu i Barajevu. Oni su poslednjih nedelja pratili slične skupove u drugim srpskim gradovima.
Sporazum postignut ranije ovog meseca o „kritičnim sirovinama“ mogao bi da smanji zavisnost Evrope od Kine i da Srbiju, koja ima bliske veze sa Rusijom i Kinom, približi EU. Samitu u Beogradu prisustvovao je nemački kancelar Olaf Šolc.
Dogovor je, međutim, bio žestoko kritikovan od strane ekologa i opozicionih grupa u Srbiji koji tvrde da bi naneo nepovratnu štetu životnoj sredini, a doneo malo koristi građanima.
Najveća rezerva litijuma u Srbiji leži u zapadnoj dolini koja je bogata plodnom zemljom i vodom. Multinacionalna kompanija Rio Tinto je pre nekoliko godina započela projekat istraživanja u toj oblasti koji je izazvao ogromno protivljenje, što je primoralo njegovu suspenziju.
Ranije ovog meseca, međutim, ustavni sud Srbije poništio je prethodnu odluku vlade da otkaže rudarski projekat vredan 2,4 milijarde dolara koji je pokrenula britansko-australska rudarska kompanija u dolini Jadra, čime je otvoren put za njegovo oživljavanje.
Odluka Vlade Srbije da otkaže planove za iskopavanje usledila je nakon što su hiljade demonstranata u Beogradu i drugim delovima Srbije blokirale glavne puteve i mostove 2021. kako bi se suprotstavili Rio Tintu. Ti protesti su do sada bili najveći izazov sve autokratskijoj vladavini predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Vučić je rekao da iskopavanje neće početi pre 2028. godine i da će vlada tražiti čvrste ekološke garancije pre nego što dozvoli iskopavanje. Neki vladini zvaničnici su nagovestili da bi referendum o tom pitanju takođe mogao biti održan.
Demonstranti koji su se u ponedeljak okupili u gradovima u Srbiji rekli su da nemaju poverenja u vladu i da neće dozvoliti da se iskopavanja nastave.
„Uzurpirali su naše reke, naše šume“, rekao je aktivista Nebojša Kovandžić iz grada Kraljeva. „Sve što oni (vlast) rade rade za svoje interese, a nikada u interesu nas građana. U Kraljevu je skandirala „lopovi, lopovi“.
U Šapcu su demonstranti mahali srpskim zastavama i posle mitinga prošli gradom.